Morze Bałtyckie

i

Autor: Grzegorz Saczyło

Baltic Pipe: wniosek o pozwolenie na budowę trafił już do wojewody zachodniopomorskiego

2020-03-31 15:44

Operator Gazociągów Przesyłowych skierował do Tomasza Hinca wniosek o wydanie pozwolenia na budowę Rurociągu Podmorskiego Baltic Pipe. Ma to być gazociąg, który umożliwi przypływ gazu z szelfu norweskiego do Polski.

Wniosek, który trafił do wojewody zachodniopomorskiego, dotyczy oczywiście polskiej części gazociągu morskiego, którego wyjście znajdzie się nieopodal Niechorza, w specjalnej strefie.

Według zapowiedzi Tomasza Hinca decyzja powinna zostać wydana w terminie do 30 dni, o ile wniosek nie będzie wymagał jakichkolwiek poprawek czy uściśleń.

Celem inwestycji Baltic Pipe jest zapewnienie dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju. Sam gazociąg ma biec po dnie Bałtyku aż do Danii, a stamtąd dalej lądem i morzem do istniejących już gazociągów w Norwegii. Dzięki Baltic Pipe Polska będzie otrzymywać 10 miliardów metrów sześciennych gazu.

Na marginesie warto przypomnieć, że projekt miał zostać zrealizowany przeszło 20 lat temu, jednak polski rząd zerwał wówczas umowę z Danią i Norwegią, więc do inwestycji nie doszło.