Bagienne Miasto z ogromem zabytków. Berlin przyciąga miliony turystów
Niektórzy śmieją się, że Szczecin to przedmieścia Berlina. Nic dziwnego, wiele osób mieszkających na co dzień w stolicy Pomorza Zachodniego dojeżdża codziennie do pracy w Niemczech, szczególnie do ich stolicy. Główną walutą w tym kraju jest euro, więc warto przygotować się na płatności właśnie w takich nominałach. Co ważne, w wielu miejscach w Niemczech nie zapłacimy kartą, dlatego zalecane jest posiadanie gotówki.
A dlaczego "Bagienne Miasto"? Nie dlatego, że Shrek ma tam swoją siedzibę. Nazwa Berlin ma pochodzić od prawłowiańskiego słowa *brl, stąd niektórzy tłumaczą to jako "Miasto na bagnach".
Listopad i grudzień sprzyjają też niemieckim jarmarkom świątecznym. Ten berliński jest uważany za jeden z największych w Niemczech!
Podzielenie miasta w ubiegłym wieku wyraźnie odbiło się też na wyglądzie Berlina. Widać, że w części pod kontrolą NRD powstało wiele blokowisk i architektury socrealistycznej. W Berlinie Zachodnim za to panowała "nowoczesność". Choć mur zburzono, wiele części miasta dalej żyje swoim życiem (mimo zjednoczenia Niemiec).
Popularne atrakcje Berlina, które warto zwiedzić:
- Brama Brandenburska
- Mur Berliński,
- Reichstag,
- Pałac Charlottenburg,
- wieża telewizyjna,
- zoo (z pandami),
- przejażdżka kultowym niemieckim metrem,
- stadion olimpijski,
- wycieczka statkiem po Sperawie,
- podziemne bunkry,
- berliński zamek,
- Pałac Bellevue,
- Siegessäule,
- Planetarium Berlińskie.
To też w Niemczech można spróbować kultową odmianę berlińskich kebabów - jest ona zazwyczaj w specyficznej bułce z grillowanymi warzywami. Najpopularniejsze miejsce to MUSTAFA GEMUSE KEBAB i 7 DAYS. Ostrzegamy, kolejki są tam często bardzo długie!
Szczecin-Berlin. Jak dostać się do stolicy Niemiec?
Dojazd ze Szczecina do Berlina jest wbrew pozorom bardzo łatwy, ale w formie "transportu drogowego". Samochodem dojedziemy bezpośrednio A6 w niecałe dwie godziny. Wielu lokalnych przewodników zaleca zostawić auto przed wjazdem do miasta i skorzystać z lokalnej kolei Deutsche Bahn czy metra, które znakomicie funkcjonuje w mieście.
Ze Szczecina do Berlina jeżdżą też busy firmy Berlineks (staje niedaleko Alexanderplatz w centrum) oraz Flixbus. Koszt w jedną stronę rozpoczyna się od 60 zł. Autobusy kursują cały tydzień.
Kolejną opcją jest kolej, ale jak wyżej wspominaliśmy, to już takie proste nie jest. W związku z remontem torowiska na trasie Berlin-Szczecin czeka nas Zastępcza Komunikacja Autobusowa. Dojeżdża on do Angermuende, a tam czeka nas przesiadka na Deutsche Bahn w kierunku Berlina.