ZUT szczepi truskawki
Naukowcy z ZUT wykorzystują mikroorganizmy ryzosfery do modyfikowania skład chemicznego oraz cech fizjologicznych plonów roślin. Dzięki temu zyskują one lepsze przystosowanie do trudnych warunków, podczas których muszą dojrzewać. Bakterie te żyją w najbliższym otoczeniu systemu korzeniowego i wspomagają rozrost roślin a także ich żywotność. Badacze nie skupiają się jedynie na wzroście roślin, poszukują również takich szczepów mikroorganizmów, które będą przyczyniały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jak zapewniają naukowcy, owoce mają tym samym rosnąć smaczne i być całkowicie zdrowe dla człowieka. Najważniejszym czynnikiem jest ekologiczny sposób eksperymentowania i wprowadzania nowych szczepów, a następnie uprawy roślin.
Wykorzystywanie bakterii do porostu truskawek
Naukowcy sprawdzają również potencjał mikroorganizmów i ich właściwości biostymulujące w uprawie roślin. O celu badań wypowiedział się kierownik projektu, prof. Grzegorz Mikiciuk z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT:
Obecnie skupiamy się głównie na badaniach nad wykorzystaniem mikroorganizmów w celu łagodzenia wpływu niedoboru wody na rośliny. Analizujemy również możliwości wykorzystania ich potencjalnych właściwości biostymulujących w uprawie roślin. Moim zdaniem, badania i poszukiwanie nowych rozwiązań, zmniejszających wpływ stresu suszy na rośliny uprawne, nabierają szczególnego znaczenia w dobie zachodzących, niekorzystnych zmian klimatycznych – mówi prof. Mikiciuk.
Badania prowadzone są we współpracy z naukowcami z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytetem Szczecińskim oraz Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym. Sama koncepcja badań oraz przeprowadzone doświadczenia narodziły się i są prowadzone w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Całe przedsięwzięcie zostało opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych i są podstawą do prowadzenia prac nad pracą doktorancką.
Polecany artykuł: