- Odpowiednie światła i odpowiednia ich regulacja pozwala w odpowiedni sposób doświetlić nam jezdnię, ale również pobocze, a więc ten rejon, gdzie często poruszają się piesi. Odwrotnie - w sytuacji, gdy te światła nie są sprawne, może dojść do sytuacji kryzysowej na drodze, w której kierowca w porę nie zauważy pieszego, może nastąpić zderzenie, którego konsekwencją może być nawet śmierć - ostrzega Komisarz Mateusz Mićko z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Dobrze ustawione światła zwiększają także bezpieczeństwo kierowców jadących z naprzeciwka.
- Przy źle regulowanych światłach oczywiście będziemy ich oślepiać. Dlatego pamiętajmy, zanim ustawimy światła, trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach - od niego zależy przecież kąt nachylenia naszych reflektorów. Warto zwracać uwagę również na to czy tył auta jest mocno obciążony. Jeżeli tak właśnie jest, to korzystajmy z pokrętła, które służy do regulacji pozycji świateł. Obciążony tył, powoduje uniesienie przodu do góry i wówczas z pozycji - najczęściej - "0", należy zmienić na pozycję, która pozwoli na odpowiednie doświetlenie drogi. W innym przypadku zamiast na jezdnię, reflektor będzie skierowany ku górze, np. w szyby auta z naprzeciwka - dodaje Artur Michałowski, diagnosta ze Szczecina.
Polecany artykuł:
Warto pamiętać, że nieodpowiednie ustawienie świateł może skutkować mandatem w wysokości nawet 3000 zł. Wykaz zachodniopomorskich stacji diagnostycznych, które biorą udział w akcji "Twoje Światło, Nasze Bezpieczeństwo" znajdziecie na stronie szczecińskiej policji.