Historia nazizmu w Szczecinie
Historycznie Szczecin zawsze był silnym ośrodkiem partii nazistowskiej na terenie ówczesnych Niemiec. NSDAP cieszyło się wsparciem mieszkańców Szczecina także podczas pamiętnych wyborów w 1933 roku, kiedy partia Adolfa Hitlera uzyskała w regionie aż 56% wszystkich głosów:
- Jeszcze przed dojściem Adolfa Hitlera do władzy Szczecin stał się znaczącym ośrodkiem ruchu nazistowskiego. Nowy „porządek” według wzorca NSDAP wprowadzały władze Prowincji Pomorze, najpierw z gauleiterem Wilhelmem Karpensteinem, a następnie Franzem Schwede-Coburgiem na czele. Mieszkańcy regionu gorąco wspierali w kolejnych wyborach NSDAP - informuje szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy
Co ciekawe, na terenie Szczecina działał polski konsulat, który już od lat 20. XX wieku obserwował działania partii narodowo-socjalistycznej:
- Działalności nazistowskiej partii z niepokojem przyglądali się pracownicy polskiego konsulatu, który w Szczecinie działał od 1925 r. Konsulat już w 1930 r., a więc jeszcze przed dojściem Adolfa Hitlera do władzy, informował polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak niebezpieczna jest NSDAP - czytamy
Wizyta Adolfa Hitlera w Szczecinie
Kulminacją nastrojów pronazistowskich w Szczecinie było przyznanie Adolfowi Hitlerowi tytułu honorowego obywatela Szczecina w 1933 roku. Sam kanclerz tytuł odebrał dopiero 5 lat później, podczas zjazdu pomorskiego okręgu partii nazistowskiej.
Spotkanie Hitlera z ponad 50 tysiącami członków NSDAP miało miejsce 12 czerwca 1938 r. na Tarasach Hakena (dzisiejsze Wały Chrobrego). Był to jak na tamte czasy niezwykły spektakl, nie zabrakło wielkich flag ze swastykami i głośników emitujących hymn narodowy. Defilada zakończyła się w budynku Prowincji Pomorza, a więc dzisiejszym Urzędzie Miasta przy placu Armii Krajowej. Cała wizyta kanclerza III Rzeszy trwała niespełna 5 godzin. O godzinie 18:00 Hitler wyruszył pociągiem w kierunku Berlina.
Co ciekawe, Adolf Hitler nigdy nie utracił tytułu honorowego obywatela Szczecina. Oczywiście wynika to z faktu, że ówcześnie Szczecin nie był polski, a więc nie możemy mówić w tym przypadku o ciągłości prawnej.
W naszej galerii zobaczycie, jak aktualnie wyglądają Wały Chrobrego.