Euro 2024

1/8 finału Euro 2024: Portugalia - Słowenia. Rzuty karne zdecydowały o zwycięstwie

2024-07-02 10:15

To był niezwykle dramatyczny wieczór. Zwycięzca grupy F, Portugalia, mierzył się ze Słowenią, która zajęła trzecie miejsce w grupie C. Faworytem była drużyna z Półwyspu Iberyjskiego, ale piłka nożna jak zwykle pokazała, że jest nieobliczalna. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne.

Blisko sensacji w 1/8 Euro 2024

Faworyzowana Portugalia zdominowała Słowenię na niemal każdej płaszczyźnie. Już przed spotkaniem wiadomym było, że to nie będzie łatwa przeprawa dla piłkarzy z Bałkanów. Pokazali jednak charakter w swoich poprzednich meczach w grupie C. Do wczoraj byli niepokonani na Euro 2024, remisując z Danią, Serbią i Anglią. Nastawienie na surowy, fizyczny futbol i bardzo niebezpieczne kontry miały stanowić dobrą receptę na niesamowicie mocny skład Portugalii. Wszystkie oczy zwrócone były w kierunku Cristiano Ronaldo, dla którego tegoroczne Mistrzostwa Europy mają być historycznym wydarzeniem. Do tej pory Portugalczyk strzelał przynajmniej jedną bramkę na każdym z sześciu ostatnich Euro. Turniej w Niemczech jednak jest dla Ronaldo pechowy. Brak trafienia w dotychczasowych meczach sprawia, że presja jest coraz większa i widać jej oddziaływanie na napastnika. Upust emocji przyszedł w dogrywce.

Tłumy kibiców w Hamburgu! Tak świętowano mecz otwarcia Euro 2024

Cristiano Ronaldo zalany łzami

Słowenia wytrzymała 90 minut podstawowego czasu gry. Bezbramkowy remis oznaczał na tym etapie rozgrywek dogrywkę. Ta mogła wyłonić zwycięzce dwa razy. Pierwsza okazja przyszła w 105. minucie. Rzut karny dla Portugalii oznaczał, że Cristiano Ronaldo stanął przed szansą zdobycia bramki i zbliżenia Portugalii do ćwierćfinału. Tak się jednak nie stało. Strzał w prawy dolny róg wybronił Słoweński bramkarz, Jan Oblak. Dla kapitana Portugalczyków to był istny koszmar, a upust rozgoryczeniu dał w przerwie dogrywki zalewając się łzami. Cała drużyna Portugalii otoczyła Cristiano opieką, zmotywowała i napędziła na pozostałą część spotkania. Dogrywka nie przyniosła jednak rozstrzygnięcia, a mecz wszedł w fazę ostateczną - rzuty karne. Tu lepsza okazała się Portugalia. Wynik okazał się być rzadko spotykanym podczas konkursu jedenastek. 3-0 dla Portugalczyków, a swój udział miał ten, który nie trafił z karnego w dogrywce - Cristiano Ronaldo. Ostatecznie Słowenia żegna się z turniejem, a przed Portugalią nie lada wyzwanie. W ćwierćfinale czeka na nich bowiem Francja, wicemistrzowie świata, z którymi drużyna z Półwyspu Iberyjskiego mierzyła się w finale Euro 2016 i odniosła zwycięstwo sięgając tym samym po trofeum.