Zwrócą prawo jazdy automatycznie. To znacząca zmiana w prawie

i

Autor: Getty Images

Prawo

Zwrócą prawo jazdy automatycznie. To znacząca zmiana w prawie

2024-09-10 11:15

W życie weszły zmiany w prawie jazdy. To pierwsze z szeregu planowanych usprawnień, które mają wprowadzić większą wygodę dla przyszłych i obecnych kierowców. Od 10 września o wiele łatwiej będzie można odzyskać utracony dokument.

Rewolucja przepisów

Automatyzacja kraju postępuje. Czasy pandemiczne mocno pomogły w zoptymalizowaniu i uproszczeniu urzędowych systemów i coraz częściej zmierzamy do pełnej cyfryzacji administracji. Widać to chociażby po wprowadzonym już jakiś czas temu Profilu Zaufanym czy wszechobecnych e-urzędach. Podobnie jest w przypadku systemu NFZ. Dziś, jeśli ktoś ma taką ochotę, nie trzeba posiadać ze sobą dokumentu fizycznego, a wiążącym stał się dokument w telefonie. Na tym usprawnienia się oczywiście nie kończą. 10 września w życie weszło automatyczne odzyskiwanie utraconego prawa jazdy. Do tej pory przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h wiązało się z tymczasowo zabranym prawem do prowadzenia pojazdów mechanicznych. By odzyskać dokument należało złożyć wniosek w odpowiednim organie i uiścić stosowną opłatę. Teraz to przeszłość. Prawo jazdy automatycznie zostanie zwrócone po odbyciu czasowej absencji od prowadzenia samochodów. To mała rewolucja, która nie wymaga dużej ingerencji kierowcy.

Ponowny egzamin na prawo jazdy w kilka sekund

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

To nie koniec zmian, których wprowadzanie jest przewidziane na najbliższy okres. Polskie prawo o ruchu drogowym nieustannie jest zmieniane lub ulepszane. Niesłabnącym dyskursem cieszy się modyfikacja przepisów dotyczących pieszych i ich roli podczas zbliżania się do przejścia drogowego. Obecnie wykazanie zamiaru bezpiecznego przekroczenia jezdni skutkować powinno zatrzymaniem się okolicznych pojazdów. Wprowadzenie tej regulacji miało znacznie zwiększyć bezpieczeństwo. Kierowcy krytykują pomysł, który według nich pozostawia zbyt szerokie pole do interpretacji. Nadchodząca zmiana obniżająca wiek, w którym możliwe jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B również może nie przejść bez echa. Prawo zakłada, że osoby od 17. roku życia będą mogły przystąpić do nauki i następnie do egzaminu na prawo jazdy, ale po jego ukończeniu wymagany będzie rok jazdy pod opieką osoby dorosłej. To również ułatwienie i zwiększenie dostępu do dokumentu dla dużej części społeczeństwa. Zmiana ma wejść w życie w przyszłym roku.

Tak wyglądają szczecińskie elektryczne autobusy:

Quiz dla kierowców. Te przepisy powinniście mieć w małym palcu!
Pytanie 1 z 10
Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to: