Truskawski

i

Autor: Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf na freepik

zagranica

"Z roku na rok jest coraz gorzej". Jak wygląda praca sezonowa w Niemczech?

2023-05-25 10:07

Praca sezonowa za granicą to dla wielu Polaków wciąż jedyna szansa na szybki zarobek. Jak się okazuje, przysłowiowy "wyjazd na truskawki" wcale nie opłaca się tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Galopująca inflacja sprawiła, że warunki pracy m.in. w Niemczech znacznie się obniżyły. Jak jest naprawdę?

Praca sezonowa coraz mniej opłacalna

Według najnowszych badań cytowanych przez Der Spiegel, jakość oferowanej pracy sezonowej w Niemczech znacząco spadła. Coraz mniej obcokrajowców decyduje się na przyjazd do Niemiec, ze względy na niekorzystne warunki:

Praca w nadgodzinach, niewystarczająca ochrona ubezpieczeniowa i drogie, zagrzybione mieszkania - to według najnowszych badań codzienność pracowników sezonowych w wielu niemieckich gospodarstwach rolnych - cytuje "Der Spiegel" Portal Spożywczy 

Badania zostały przeprowadzone przez Oxfam i Fair Farming Initiative. Według nich największymi problemami są zaniżone płace oraz niewsytarczające ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowym kłopotem są wysokie potrącenia z pensji:

Jedna z firm bierze 40 euro za metr kwadratowy baraku bez kuchni - cytuje badania Portal Spożywczy 

Porozmawialiśmy z Polakami pracującymi za granicą 

O warunkach pracy sezonowej w Niemczech porozmawialiśmy z Mateuszem ze Szczecina, który od wielu lat jeździ na zbiory truskawek i szparagów. Według niego największym problemem są wysokie kosztu utrzymania i zakwaterowania w Niemczech:

Pracuję od wielu lat na sezon przy zbieraniu owoców. Niby mam te 12 euro na godzinę, ale na przykład szef potrąca nam za nocleg. Nocleg to 6 łóżek w jednym pokoju. Czuję się jak na kolonii w szkole. Posiłki zapewniamy sobie sami, ale pracodawca nas łaskawie podwozi do sklepu. Kuchnia na 12 osób, dwie kuchenki, idzie przeżyć. Za dojazd do pracy na szczęście nie potrąca - mówi nam Mateusz

A ile pracuje się w Niemczech. Niestety nie jest to łatwa praca, a czasu na odpoczynek jest niewiele:

- Ile godzin pracuje? Zależy od dnia. Przy szparagach najczęściej 10 godzin, truskawki już 12. Niedziela zawsze wolna, sobota to zależy, jak pracodawca chce. Ale wtedy nie więcej niż 8 godzin. Z roku na rok jest coraz gorzej - dodaje Mateusz

Czy warunki pracy w Niemczech ulegną poprawie? Przy obecnej sytuacji geopolitycznej nie ma na razie na co liczyć. Należy jedynie mieć nadzieję, że galopująca inflacja w Europie w końcu wystopuje.