Dla kogo praca na ferie w Szczecinie?
Ferie zimowe to czas, na który z utęsknieniem czekają uczniowie szkół podstawowych i średnich. To okres wypoczynku od nauki, wyjazdów i dobrej zabawy. Ferie rozpoczynają się niedługo po Nowym Roku i turami obejmują kolejne województwa w późniejszym czasie. Dzięki temu nagle wszyscy uczniowie wraz z rodzicami nie jadą w jedno miejsce, lecz mogą cieszyć się przyjemnością czasu wolnego bez tłumów. To także szansa na lepszą organizację atrakcji przez lokalnych przedsiębiorców. Mogą lepiej zaplanować zamówienia, czas otwarcia lokalu, czy kwestie zatrudnienia.
Jednak nie wszyscy traktują okres ferii jako moment odpoczynku. Niektórzy uważają, że to świetny czas na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Uczniowie na co dzień muszą na pierwszym miejscu stawiać naukę. Zajęcia trwają zwykle do późnych godzin popołudniowych, co znacząco ogranicza liczbę możliwych do przepracowania godzin. Oczywiście możliwość pracy nie dotyczy wszystkich uczniów. Podjęcie zatrudnienia możliwe jest od 15 roku życia, lecz na szczególnych warunkach. Dopiero od 18 roku życia możliwości zatrudnienia kandydata poszerzają się. W tym wieku wciąż wiele osób kontynuuje naukę. Także studenci mają przerwę semestralną, która często pokrywa się z okresem ferii. Chętnych do poszukiwania pracy w Szczecinie na czas ferii zatem nie brakuje.
Jakie rodzaje pracy dostępne są w czasie ferii?
Choć wielu osobom ferie kojarzą się głównie z wyjazdem w góry, to nie jest to jedyny kierunek podróży. Niektórzy decydują się na zwiedzenie innych miast - sporo osób lubi także spoglądać zimą na morze. Choć sam Szczecin bezpośrednio nad morzem nie leży, to mocno do niego nawiązuje ze względu na obecność portów czy morskiej kultury praktycznie na każdym kroku. Obfitość lokalnych atrakcji sprawia, że Szczecin także jest jednym z kierunków, które Polacy wybierają na ferie. Od lokalnych przedsiębiorców ten czas wymaga więc mobilizacji. Muszą zamówić towar, zadbać o odpowiedni wystrój i zatrudnić odpowiednią liczbę osób do pracy.
Ferie odbywają się już po świętach, lecz ludzie wciąż czują ten magiczny klimat - szczególnie, jeśli podczas zwiedzania towarzyszy im śnieg. Dlatego też klienci chętnie sięgają po grzane wino, zimowe ozdoby, syte lokalne dania, a w hotelu oczekują ciepłego wystroju wnętrza. To wszystko sprawia, że wzmożone zapotrzebowanie na pracowników obejmuje w szczególności branżę gastronomiczną i hotelarską. Pracowników poszukują również muzea, kina, teatry i inne placówki oferujące rozrywkę.
Wymagania do pracy w Szczecinie na ferie
Ze względu na charakter stanowisk, na które pracodawcy poszukują w ferie pracowników, można wyróżnić kilka podstawowych wymagań, jakie przewijają się w ogłoszeniach. Jeśli kandydat poszukuje pracy w gastronomii, to pracodawcy głównie wskazują na konieczność posiadania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Dotyczy to np. pracy w restauracji. Orzeczenie powinien posiadać kelner, kucharz, czy pomocnik kuchenny i inni pracownicy zajmujący się przygotowywaniem i podawaniem żywności.
W przypadku osób poszukujących pracy w handlu np. na stanowiskach z pamiątkami pracodawcy poszukują kandydatów o kompetencjach miękkich, komunikatywnych, którzy potrafią w szczególny sposób przedstawić zalety produktu. Ze względu na redukcję kosztów zatrudnienia oferty pracy często skierowane są do osób posiadających status ucznia lub studenta. Ponadto warto pamiętać, jaka temperatura panuje w okresie ferii. Kandydaci powinni więc być gotowi do pracy przez kilka godzin na zimnie, np. przy stoisku sprzedażowym. Ponadto to powinny być osoby zdecydowane, które nie porzucą pracy po kilku dniach, gdyż okres ferii jest krótki i intensywny.
Kiedy zacząć szukać pracy na ferie w Szczecinie?
Osoby, które chcą w ferie zarobić trochę pieniędzy, muszą zacząć szukać zatrudnienia odpowiednio wcześnie - najlepiej jeszcze przed świętami. Pierwsze oferty pracy w Szczecinie dotyczące zatrudnienia w okresie ferii zaczynają się pojawiać już przed świętami. Często okres ten jest połączony w jeden i pracodawcy oczekują współpracy od początku świąt aż do końca sezonu zimowego. To intensywny czas dla pracowników handlowych, gastronomii i hotelarstwa. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na nawiązanie współpracy jeszcze przed feriami, mogą zacząć szukać ofert już od pierwszych dni roku, ponieważ to właśnie wtedy pracodawcy rozpoczynają przygotowania do ferii.
Jak szukać pracy w Szczecinie?
Przede wszystkim warto rozglądać się po witrynach sklepów i restauracji. Często widnieją na nich kartki z informacją o wolnym stanowisku pracy. Jeśli takiej informacji nie ma, nie zaszkodzi zapytać pracownika w środku, czy znajdzie się jakiś wakat na ferie. Najwięcej ofert skupionych jest jednak w sieci. Wystarczy wejść na serwis z ofertami pracy, wybrać kryteria dotyczące np. umowy, branży, czy rodzaju pracy, a następnie wysłać CV na wybraną ofertę. Osoby, które poszukują pracy od zaraz, mogą dołączyć do grup na portalach społecznościowych, które poświęcone są pracy w Szczecinie.