Remont mieszkania

i

Autor: gettyimages Remonty mieszkań komunalnych zostaną przeprowadzone w tym roku.

mieszkalnictwo

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że szczecinianie stawiają na miejskie cztery kąty

2024-10-23 14:11

Ponad 270 - tyle osób, tylko od stycznia skorzystało już z programu "Mieszkanie za remont". Przyszli najemcy najpierw muszą wykonać niezbędne prace, później zawierają umowę najmu.

"Mieszkanie za remont' z rekordowym zainteresowaniem

To program, który w naszym mieście funkcjonuje już od ponad 10 lat. Jest dedykowany pełnoletnim mieszkańcom Szczecina, którzy nie mają swojego mieszkania i na przykład żyją z rodzicami lub wynajmują mieszkanie na wolnym rynku, a ich zarobki mieszczą się w określonych widełkach. Odkąd miasto zdecydowało się na dofinansowanie niektórych z części inwestycyjnych, które musiał pokrywać przyszły najemca - zainteresowanie programem wzrosło. Część prac jak na przykład wymiana ogrzewania może być dofinansowana z Programu Małych Ulepszeń.

- Na liście lokali w zamian za remont, znajdują się mieszkania o różnym standardzie. Są też takie, w których brakuje łazienek, ogrzewania lub w których jest tylko ogrzewanie na paliwo stałe. Przez lata te mieszkania cieszyły się niewielkim zainteresowaniem, bo wymagały większych nakładów na remont. W 2021 roku Miasto wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadziło możliwość dofinansowania tego typu inwestycji. Mieszkaniec, który wybierze lokal do remontu, gdzie nie ma łazienki i np. ogrzewania gazowego, może otrzymać dofinansowanie. Co ciekawe, do tej pory ZBiLK nie odnotował przypadku opuszczenia lokalu przez najemcę, który wyremontował go na swój koszt lub dewastacji takiego mieszkania. Wręcz przeciwnie, takie rodziny należą do rzetelnych najemców, którzy z reguły płacą w terminie czynsz i dbają o swoje "m" - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik miasta do spraw mieszkalnictwa.

Dotychczas z programu "Mieszkanie za remont" skorzystało już ponad 1500 rodzin. Oferty są aktualizowane na bieżąco na stronie mieszkaniaodmiasta.pl