Zmiany

Województwo zachodniopomorskie znika z mapy. Szczecin przestaje być stolicą

2024-10-02 16:13

Kompletnie zmieniona struktura administracyjna Polski to pomysł dr Łukasza Zaborowskiego. Na podstawie raportu Instytutu Sobieskiego „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” powstały koncepcje nowego podziału naszego kraju.

Dokument, w którym poruszane są nowe koncepcje podziału administracyjnego Polski nosi nazwę "Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju" i został opublikowany Instytutu Sobieskiego. Jego autorem jest dr Łukasz Zaborowski, który koncepcję zmian zaproponował w czterech wariantach. Obecny podział, który obowiązuje od 1999 roku jest jego zdaniem przypadkową hybrydą, która mogłaby zostać znacząco usprawniona. Warianty podziału Polski, zaproponowane przez dr Zaborowskiego, prezentują się następująco:

  • Wariant I minimalny – nie ma tutaj nowych jednostek, ale jest za to korekta granic.
  • Wariant II umiarkowany – uzupełnienie województw o standardy państwa.
  • Wariant III równoważący – największe środki stworzą osobne województwa. Do reszty przyporządkuje się wybrane miasta
  • Wariant IV makroregionalny – powrót do koncepcji dużych województw. Największe miasta wtedy są pozbawione wojewódzkich funkcji administracyjnych na rzecz mniejszych.
Główny plac szczecińskiego Starego Miasta wkrótce się zmieni

Nowy podział administracyjna dla Pomorza Zachodniego

Pojawiła się również koncepcja nowego podziału dla samego województwa zachodniopomorskiego. Według wariantu III obecna jednostka administracyjna przestałaby w ogóle istnieć. W jego miejsce pojawiłyby się dwa nowe województwa. Pierwszym z nich byłby obszar jednostki Koszalina i Słupska, drugim natomiast byłoby województwo lubusko-pomorskie lub gorzowsko-szczecińskie. To nie koniec rewolucyjnych zmian.

Ciekawy jest pod tym względem wariant I, w ramach którego województwo zachodniopomorskie ulega poszerzeniu i włączeniu w swoje granice Słupska i dawnego powiatu miasteckiego. Koszalin i Słupsk zyskałyby wtedy większą rangę oraz dodatkowe funkcje administracyjne. Byłby to ważny krok w kierunku przywrócenia integralności Pomorza Środkowego.

Wreszcie wariant IV, który zakładałby włączenie do województwa zachodniopomorskiego Gorzowa Wielkopolskiego oraz Słupska. W tym wariancie Szczecin przestaje pełnić funkcję organu wojewódzkiego, a jest jedynie ośrodkiem metropolitalnym. Dwa wcześniej wymienione miasta zyskują funkcje, które obecnie pełni Szczecin.

Trzeba przyznać, że każda z zaprezentowanych zmian rysuje się niesamowicie ciekawie.

Quiz: Czy wiesz gdzie leżą te Zachodniopomorskie zabytki? Niektóre mogą cię zaskoczyć
Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Brama Portowa
Listen on Spreaker.