Nowy podział administracyjny Polski. Czy to ma sens? Jak wpłynąłby na turystykę?

i

Autor: Pixabay / Wikicommons

Ciekawostki

Nowy podział administracyjny Polski. Czy to ma sens? Jak wpłynąłby na turystykę?

2024-09-05 15:47

Koncepcje nowego, administracyjnego podziału Polski co chwila pojawiają się na zebraniach samorządu. Jedni proponują uszczuplenie obecnej liczby województw, inni podzielenie Polski na regiony geograficzne. Jak to by wyglądało w praktyce?

Nowy podział administracyjny Polski

Obecnie Polska podzielona jest na 16 województw. Oczywiście nie zawsze tak było. Jeszcze pod koniec poprzedniego wieku nasz kraj posiadał 49 województw, a reforma zmieniająca ich liczbę obowiązywała w latach 1975 - 1998. Dziś nie wyobrażamy sobie tak wielu administracyjnych terytoriów, ale czy na pewno? Warto nadmienić, że w czasach reformy nie było również powiatów, które dziś również są na porządku dziennym. Wielu specjalistów głowi się nad tym jak mógłby wyglądać nowy podział administracyjny polski i jedną z propozycji jest zastosowanie nazw podobnie jak w przypadku naszych zachodnich sąsiadów - Niemców. Nasze "landy" odpowiadałyby nazwom geograficznym. I tak zamiast województwa zachodniopomorskiego byłoby Pomorze Zachodnie. Niejako powrócilibyśmy do nazw używanych oficjalnie przed wiekami, np. do Nowej Marchii. Śląsk stałby się Śląskiem, bez podziału na wiele województw. Podobnie byłoby z Małopolską. A dlaczego w ogóle miałoby dojść do zmian na tym szczeblu?

Zwiedzaj Mazowsze z Mazobiletem. Władze Warszawy i województwa podpisały porozumienie

Rozwój turystyki

Zauważono bowiem, że kierunki wakacyjne chętnie wybierane przez zagranicznych turystów są dyktowane m.in. przez historyczne nazwy krain danych państw. Tak jest na przykład we Włoszech czy Hiszpanii. Zmiana podziału w Polsce mogłaby więc przyczynić się do jeszcze większego rozwoju turystyki, a co za tym idzie branż hotelarskich, gastronomicznych i usługowych. Nie bez znaczenia jest tutaj nazewnictwo. Zawężenie województw do Śląska, Małopolski czy Mazowsza mogłoby mocno ujednolicić regionalne wydatki i przynieść większe zyski. Ponadto, według niektórych internautów, takie działania są estetyczne i przypominają o historii naszego kraju. Nie da się ukryć, że Polska to bardzo atrakcyjne miejsce wakacyjne. Mamy nie tylko wspaniałe, zabytkowe miasta, ale przede wszystkim dostęp do morza i gór, a oprócz tego wiele jezior, lasów i polan. Czy więc faktycznie potrzebowalibyśmy zmiany administracji terytorialnej, by poprawić wyniki przyjazdów zagranicznych gości do naszego kraju?

Pomysł swego czasu przedstawił portal Zambrownicy.pl. Można by było uznać, że pomysł ten jest nieco szalony. Okazało się jednak, że wszystko okazało się żartem prima aprilisowym redakcji. Nie jest to jednak kompletnie nietrafiony zamysł, gdyż eksperci w kolejnych latach debatowali nad poszczególnymi kwestiami koncepcji. Czy ponownie zobaczymy rozmowy nad zmianą administracji Polski? Czas pokaże.

Oto najmniejsze miasta w województwie zachodniopomorskim:

Geograficzny quiz z ósmej klasy podstawówki. Wiesz, w jakim kraju leży to miasto?
Pytanie 1 z 15
W jakim kraju leży Liberec?