
Katarzyna II Wielka a Szczecin
Katarzyna II Wielka, a właściciwie Zofia Augusta Fryderyka Elżbieta urodziła się 2 maja 1729 roku w Szczecinie. Ojciec, Christian August von Anhalt-Zerbst był skromnym dowódcą w jednym ze szczecińskich pułków. Rodzina Katarzyny II Wielkiej miała urodzić się w budynku znajdującym się przy ulicy Farnej 1 w Szczecinie. Obecnie mieści się tam siedziba PZU (w galerii zdjęć zobaczycie, jak wygląda nieruchomość).
Niewiele wiadomo o szczecińskim dzieciństwie przyszłej carycy. Wiadomo tyle, że mała Zofia spędzała z rodzicami sporo czasu w zamku. Wychowywała się w otoczeniu chłopców i lubiła bawić się w "wojnę". Nie do końca podobało się to jej rodzicom, którzy próbowali na niej wymusić m.in. naukę gry na różnych instrumentach. Zofia często miała dostawać kary cielesne.
Gdy księżniczka miała 13 lat dostała zaproszenie z Rosji, jednak decyzje zapadł zdecydowanie nad nią. Rodzice przeliczali wszystko na pieniądze za nieurodziwą córkę. A dziewczynka? Musiała tylko pojechać do Rosji i zawrzeć związek małżeński. Król Fryderyk II liczył na to, że młoda szczecinianka będzie pruskim szpiegiem na rosyjskim dworze. Nic bardziej mylnego.
Zofia została hucznie powitana w Rosji - salutami armat i pokazami sztucznych ogni. Nie spodziewała się tego. 28 czerwca 1944 Zofia Augusta Fryderyka Elżbieta została Katarzyną Aleksiejewną i przyjęła prawosławie. Wszystko wbrew woli ojca oraz królowi Fryderykowi. Choć rodzice zarobili na córce, liczyli na dalsze profity.
Dla większości Rosjan Katarzyna II Wielka jest wybitną władczynią i narodową bohaterką. Zreformowała praktycznie cały kraj i utworzyła pierwszą szkołę dla dziewcząt. Mało kto jednak pamięta, że stała na czele przewrotu w pałacu, który skończył się śmiercią jej męża.
Negatywne zdanie mają o niej Polacy - to Katarzyna II Wielka odpowiadała za pierwszy rozbiór Polski. Według niektórych źródeł, władczyni rzekomo nie chciała, aby Rzeczypospolita Polska rozstała rozdzielona, jednak uległa wpływom swoich doradców. Przy późniejszych już nie oponowała. Caryca też obsadziła wcześniej na polskim tronie swojego kochanka - Stanisława Poniatowskiego.
Maria Romanowa a Szczecin
W 1759 roku w obecnym Pałacu pod Globusem w Szczecinie przyszła na świat kolejna rosyjska caryca - Zofia Dorota von Wirtemberg, czyli przyszła caryca Maria Fiodorowna. Mało wiadomo o życiu młodej dziewczyny w obecnej stolicy województwa zachodniopomorskiego.
Małżeństwo Zofii z carewiczem Pawłem I (co ciekawe, to syn Katarzyny II też urodzonej w Szczecinie) zostało zaaranżowane w 1776 roku. Po ślubie szczecinianka przeszła na prawosławie i przyjęła imię Maria Fiodorowna. Ślub odbył się w Berlinie. Co ciekawe, choć związek zaaranżowano, para była sobą zauroczona. W licznych przekazach i listach pisali o swoich zaletach. To oni zapoczątkowali w Rosji rządy dynastii Romanowów. Choć mąż był zauroczony żoną, tak teściowa niekoniecznie. Katarzyna II Wielka uważała, że lepiej wie, jak wychowywać przyszłych carów - upatrzyła na niego swojego wnuka Aleksandra.
W 1796 roku Paweł I został carem. Wraz z żoną słynął z tego, że chciał zabrać szlachcie liczne przywileje. Maria Fiodorowna słynęła też ze swojej dobroci i ogromnego serca. Nie spodobało się to ich otoczeniu. W 1801 Paweł I został zamordowany we własnym pałacu przez spiskowców, którzy domagali się jego abdykacji. Tron po ojcu objął Aleksander I.
Maria Fiodorowna nie mogła wybaczyć synowi, że brał udział w spisku przeciwko ojcu. Obarczała go winą za śmierć ukochanego męża. Do końca życia była w swoim jednym z pałaców izolując się od tego, co robiła rodzina.
Obecnie w starym domu carycy znajduje się Akademia Sztuki w Szczecinie. Jak wygląda zobaczycie w naszej galerii zdjęć.