- Podczas tworzenia zestawienia, jego autorzy brali pod uwagę cztery obszary szeroko rozumianej gospodarki wodnej.
- „Życie”, która bazowała m.in. na następujących wskaźnikach: cena i zużycie wody w mieście, cena i produkcja ścieków, gęstość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w mieście czy wydatki realizowane przez miasta na gospodarkę ściekową i ochronę wód.
- „Zagrożenie”, gdzie ocena obliczana była na podstawie takich wskaźników jak: udział powierzchni miasta w obszarze zagrożenia powodziowego, długość wałów przeciwpowodziowych w stosunku do powierzchni obszaru zagrożenia powodziowego w mieście, roczne opady w przeliczeniu na powierzchnię uszczelnioną, liczba awarii wodociągów w przeliczeniu na całkowitą długość sieci czy procent terenów biologicznie czynnych w obszarze miasta.
- „Gospodarka i biznes” punktowana m.in. w oparciu o zużycie wody przez przemysł, liczbę przedsiębiorstw działających w branży transportu wodnego czy liczbę mostów w stosunku do długości cieków w mieście.
- „Kultura i mieszkańcy” oparta na takich miernikach jak: długość linii brzegowej w mieście, procentowy udział wód powierzchniowych w powierzchni miasta, udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem czy wydatki miast na utrzymanie zieleni przypadające na powierzchnię terenów zielonych.
Aby stale poprawiać jakość wody w Szczecinie, Zakład Wodociągów i Kanalizacji realizuje program wart ponad 280 mln euro, który jest jednym z największych tego typu działań w całej Europie Środkowo - Wschodniej. Największą inwestycją, która poprawia jakość wody w naszym mieście jest wybudowana w 2010 roku oczyszczalnia ścieków "Pomorzany".