rak szyjki macicy

i

Autor: Getty Images, GettyImages

zdrowie

W Polsce choruje na niego ponad 3 tysiące kobiet. Wczesna diagnoza może uratować życie

2024-01-08 12:57

Styczeń to miesiąc świadomości raka szyjki macicy. To podstępny nowotwór, który daje późne objawy. Najczęściej dotyka Pań między 40 a 50 rokiem życia, ale zdarza się, że chorują na niego także kobiety w wieku 20 lat.

Styczeń miesiącem świadomości raka szyjki macicy

Co roku w Polsce na raka szyjki macicy choruje ponad 3 tysiące kobiet, rocznie z powodu choroby umiera 1700 Pań. Najczęściej dotyka kobiet między 40, a 50/55 rokiem życia. To podstępny i cichy zabójca, ponieważ poważniejsze objawy ujawniają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Szybka diagnoza i profilaktyczne badania mogą uratować życie. W 90% najczęściej ten typ raka wywoływany jest wirusem HPV. Można się nim zarazić poprzez kontakty seksualne. Grupą, która będzie bardziej narażona są osoby, które wcześnie rozpoczęły współżycie, często zmieniają partnerów seksualnych, ale także Panie, które urodziły wiele dzieci (powyżej 5). Do grupy podwyższonego ryzyka należą też osoby palące papierosy, osoby o obniżonej odporności spowodowanej wirusem HIV, bądź osoby leczone immunosupresyjnie i po przeszczepach narządów.

Według ekspertów ogromną rolę w tym przypadku odgrywa już sama profilaktyka.

- Rak szyjki macicy niestety daje objawy dosyć późno, czyli dopiero w zaawansowanym stanie. Bardzo ważne są badania profilaktyczne, aby wykryć zmiany już we wczesnym stadium. To co może pacjentkę zaniepokoić to są krwawienia po stosunkach, po badaniach lekarskich, krwawienia, które występują między miesiączkami, a także bardziej obfite lub przedłużające się miesiączki - wyjaśnia dr Joanna Lewandowska, ginekolog z Gabinetów Tuwima.

Na wykrycie nowotworu i profilaktykę pozwala kilka badań.

- Mówimy przede wszystkim o badaniu ginekologicznym we wzierniku i pobraniu cytologii. W diagnozie może pomóc też badanie w kierunku obecności infekcji wirusem HPV oraz szczepienia przeciwko temu wirusowi - dodaje dr Lewandowska.

Ministerstwo Zdrowia realizuje program bezpłatnych badań cytologicznych u pacjentek w wieku 25-64 raz na trzy lata, ale zaleca się wykonanie badania raz w roku. Dodajmy, że cytologia jest całkowicie bezpieczna i prawidłowo wykonywana - bezbolesna.