Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą? O tym należy pamiętać
Słoneczne dni są okazją do skorzystania z oferty miejskich kąpielisk, których w Szczecinie nie brakuje. Głębokie, Arkonka, Dziewoklicz czy Dąbie to kilka najpopularniejszych przykładów miejsc do plażowania w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Często na miejscu spotkamy ratowników wodnych, ale także policja profilaktycznie odwiedza kąpieliska, by uświadamiać jak ważny jest bezpieczny odpoczynek.
W ramach działań na kąpieliskach przedstawiany jest m.in. "Dekalog bezpieczeństwa nad wodą", czyli kilka zasad, do których powinno się stosować:
- Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli.
- Stosuj się do regulaminu kąpieliska, oznaczeń i poleceń ratownika.
- Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody.
- Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
- Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
- Nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów i pieniędzy na plaży.
Lipiec i sierpień wzmożonymi miesiącami pracy dla ratowników medycznych
Lato to także wzmożona liczba wezwań dla ratowników medycznych, którzy są dysponowani do takich przypadków jak przegrzanie czy podtopienie. Upały, ekspozycja na słońce czy duży wysiłek fizyczny bez odpowiedniego nawodnienia mogą być bardzo poważne w skutkach.
W związku z falą upałów, która dotarła do naszego województwa odnotowaliśmy już pierwsze zadysponowania zespołów ratownictwa medycznego m.in. do udaru słonecznego oraz odwodnienia. W takich sytuacjach zawsze przypominamy o działaniach, które można podjąć, by uniknąć przykrych dolegliwości. Przede wszystkim ważne jest aby wybierać w takie dni przewiewną odzież i nakrycie głowy. Mówimy tutaj o materiałach naturalnych, oddychających takich jak len, wiskoza czy bawełna. Warto pamiętać o nawodnieniu, przede wszystkim pijąc odpowiednie ilości wody mineralnej. Okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem to również bardzo ważne przedmioty, które należy posiadać w upalne dni aby ochronić swoje oczy, ale i skórę przed oparzeniami słonecznymi - mówi Natalia Dorochowicz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Upały i aktywności wodne mogą być niebezpieczne. Pamiętajmy o tym
Podczas plażowania ważne są przerwy od kąpieli słonecznych, skrycie się w cieniu, by wyregulować temperaturę organizmu. W aspekcie plażowania czy kąpieli w morzu bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na komunikaty takie jak czerwona flaga, która informuje o całkowitym zakazie kąpieli chociażby z uwagi na niebezpieczne warunki. Co roku w naszych statystykach od czerwca do sierpnia pojawiają się zadysponowania związane z aktywnościami sezonowymi. Są to udary cieplne, słoneczne, urazy kończyn, omdlenia, odwodnienia, podtopienia, utonięcia, ale także zdarzenia z udziałem osób w stanie wskazującym na spożycie alkoholu - kontynuuje Natalia Dorochowicz.
Niemniej ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywamy, aby nie było w nim zbyt gorąco i duszno. Osoby starsze, które planują aktywność fizyczną powinny to robić rano lub w godzinach późnopopołudniowych. Wtedy słońce nie jest aż tak intensywne i groźne.
Szczecińscy policjanci w profilaktycznych akcjach
Ogólnopolska akcja "Bezpieczne Wakacje" to dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Szczecińscy policjanci podejmują szereg działań takich jak regularne patrole w popularnych miejscach letniego wypoczynku. Patrolowane są m.in. okolice kąpieliska Dziewoklicz czy jeziora Dąbie. Funkcjonariusze współpracują w tym celu z ratownikami WOPR i służbami ochrony. To na co zwracają szczególną uwagę to niestrzeżone miejsca wypoczynku nad wodą. Działania prewencyjne obejmują także rejony Bulwarów czy Łasztowni. Wszystko po to, by zapobiegać zagrożeniom, a w razie potrzeby szybko zareagować.
