30 lat od wprowadzenia banknotów z serii "Władcy Polski"
W tym roku mija 30 lat od kiedy Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknoty z serii "Władcy Polski". Zostały one wprowadzone w ramach denominacji, dokładnie 1 stycznia 1995 roku. To właśnie wtedy stary jednostka pieniężna została zastąpiona przez nowego "złotego", a jedna złotówka odpowiadała 10 000 starych złotych. Wprowadzono wtedy również banknoty z władcami Polski, czyli znane dzisiaj wszystkim:
- 10 złotych - Mieszko I
- 20 złotych - Bolesław I Chrobry
- 50 złotych - Kazimierz III Wielki
- 100 złotych - Władysław II Jagiełło
- 200 złotych - Zygmunt I Stary
- 500 złotych - Jan III Sobieski
Pierwsze trzy banknoty zostały wprowadzone 1 stycznia 1995 roku, natomiast nominały 100 i 200 złotych tego samego roku, ale 1 czerwca. Banknot o nominale 500 złotych wszedł do obiegu 10 lutego 2017 roku.
Uszkodzonymi banknotami możesz nie zapłacić w sklepie
Uszkodzone banknoty, mimo że są w obiegu to nie nadają się, by nimi płacić. Naruszone, poszarpane lub naderwane pieniądze mogą jednak zostać odesłane do Narodowego Banku Polskiego. Zostaną wtedy wymienione na nowe egzemplarze o ile spełniają odpowiednie warunki określone przez NBP. Jakie uszkodzenia banknotów mogą być podstawą do odmowy przyjęcia płatności?
- postrzępienie
- naddarcie
- podklejenie
- przerwanie
- nadmiernie zabrudzenie zaplamienie
- odbarwione
Narodowy Bank Polski przedstawia konkretne warunki, które muszą zostać spełnione, by banknot mógł zostać wymieniony na 100 proc. jego wartości nominalnej. W przypadku większego uszkodzenia może zostać wymieniony jedynie na połowę swojej wartości nominalnej.
Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną - czytamy na stronie Narodowego Banku Polskiego.
Uszkodzony banknot można odesłać pocztą na poniższy adres (kwota nie może przekraczać 2000 złotych):
Narodowy Bank Polski,Departament Emisyjno-Skarbcowyul. Świętokrzyska 11/2100-919 Warszawaz dopiskiem: „DES – wymiana”
Należy również dołączyć wniosek o wymianę banknotu.
WOŚP 2025 Szczecin: nowoczesna maszyna do sortowania pieniędzy:
![Szczecin Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-umW7-h2cb-LYFn_szczecin-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)