Biblioteka Szczecin

i

Autor: ROBERT STACHNIK/REPORTER

edukacja

Ile bibliotek w Szczecinie zostanie zlikwidowanych? Urząd Miasta wyjaśnia, co stanie się z pracownikami

2025-02-13 13:38

W Szczecinie znajduje się ponad 30 bibliotek. Większych i mniejszych filii. Większość z nich specjalizuje się w konkretnych gatunkach. Jak się okazuje, miasto planuje zamknąć kilka szczecińskich filii. Czy wiadomo, które dokładnie biblioteki w Szczecinie zostaną zamknięte? Co stanie się z pracownikami?

Biblioteki w Szczecinie. Krzysztof Romianowski z PiS dopytuje o zamknięcia

Pod koniec 2024 roku w Szczecinie pojawiły się informacje dotyczące możliwego zamknięcia bibliotek i konkretnych filii

  • nr 17 przy ul. Łukasiewicza
  • nr 24 przy al. Boh. Warszawy
  • nr 41 przy ul. Piasecznej
  • nr 48 przy Rydla.

Szczególnie ta ostatnia wywołała ogromne poruszenie w social mediach. W przyszłości na potrzeby mieszkańców prawobrzeża Szczecina ma odpowiadać Mediateka. Po otwarciu zostaną zlikwidowane kolejne filie:

  • przy ulicach Seledynowej
  • i Zofii Nałkowskiej.

Problem jest jednak taki, że filia przy Rydla działa do grudnia 2025 roku, a budowa Mediateki jest opóźniona.

Sprawę postanowił poruszyć radny z Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Romianowski. Wystosował on odpowiednią interpelację, w której zapytał o następujące rzeczy:

  1. Ile miejskich bibliotek publicznych planuje zlikwidować Urząd Miasta Szczecin?
  2. Jakie oszczędności przewiduje miasto w wyniku tych działań?
  3. Co stanie się z pracownikami likwidowanych bibliotek? Czy planowane są dla nich inne formy zatrudnienia w strukturach miejskich?
  4. Kiedy rozpocznie się proces likwidacji bibliotek i jaki jest przewidywany harmonogram tych działań?
  5. Czy miasto aplikowało o środki zewnętrzne (np. z funduszy krajowych lub unijnych) w celu dofinansowania działalności bibliotek? Jeśli tak, to jakie działania podjęto w tym zakresie i jakie były ich rezultaty?
Symboliczne "Światełko do nieba" w Szczecinie

Urząd miasta w Szczecinie komentuje zamknięcia bibliotek

Sprawę skomentował zastępca prezydenta Szczecina, Marcin Biskupski. Na początku zaznaczył, że zgodnie z ustawami to Gmina Miasto Szczecin podejmuje decyzje dotyczące bibliotek w mieście. Dlatego może łączyć czy likwidować filie. Od dawna planowana jest "racjonalizacja sieci bibliotecznej", dlatego miasto jest gotowe na likwidacje niektórych punktów, ale i przenoszenie czy później łączenie w Mediatece. Jednocześnie jak zaznacza urząd miasta w Szczecinie - nie zapadły 100% decyzje dotyczące zamknięcia konkretnych filii. Ma to nie być związane z oszczędnościami, ale lepszym dostosowaniem oferty dla mieszkańców.

- Nie przewiduje się zwolnieć pracowników MBP - zaznaczył Marcin Biskupski.

Proces zmian w bibliotekach w Szczecinie rozpocznie się w 2025 roku, ale tempo uzależnione jest od dwóch kluczowych rzeczy:

  • terminu oddania Mediateki,
  • znalezienie alternatywnej lokalizacji dla filii przy placu Lotników.

Zastępca prezydenta miasta zaznaczył, że Miejska Biblioteka w Szczecinie regularnie aplikuje o środki zewnętrzne na rozwój czytelnictwa i zakup nowych książek. Między 2022 a 2024 roku pozyskano ponad 700 tysięcy złotych.

Podchwytliwy quiz z polskiego. Tylko 1 na 470 osób zdobywa 10/10
Pytanie 1 z 10
"Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna" – z której lektury szkolnej pochodzi ten cytat?
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor: