Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie: najważniejsze informacje
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie mieści się przy ul. Niemierzyńskiej 18A. Przed budynkiem mieści się przystanek tramwajowy, więc spokojnie można tutaj dojechać z centrum miasta lub z okolic dworca kolejowego. Muzeum rozpoczęło swoją działalność 22 października 2010 roku, chociaż oficjalnie powołano je w 2006 roku. Wcześniej znajdowała się tam stara Zajezdnia Niemierzyn.
- Ostatni kursowy tramwaj wyjechał z zajezdni Niemierzyn 1 października 2004 roku. Obsługiwał linię 11 - przekazało nam MTK w Szczecinie.
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie może pochwalić się takimi wystawami:
- samochody państw socjalistycznych;
- mikrosamochody;
- Stower;
- szczecińska motoryzacja;
- polska motoryzacja - PRL;
- motocykle w PRL;
- historia szczecińskiej komunikacji
- polskie prototypy;
- pojazdy służb mundurowych.
- Mamy dwie wizytówki, dwa herby naszego muzeum. Oba związane ze szczecińską motoryzacją i fabryką na Wojska Polskiego. Pierwsza to fabryka braci Stoewerów, fabryka samochodów. Mamy 7 aut tej marki, najstarszy z 1913 roku (C2) - był zamówiony przez angielskiego gentlemana. Do Anglii pojechało podwozie z silnikiem, a pan sobie dorobił resztę. Są też samochody z lat 30., m.in. Sedina i pierwsze w Niemczech samochody z przednim napędem. W drugiej połowie lat 50. ubiegłego wieku ruszyła produkcja Junaków. To były jedyne w PRL ciężkie motocykle. Te podstawowe Junaki są u nas. Dziś to jedyne kultowe motocykle PRL. Miały już fanów, kiedy były produkowane. Obecnie jest sporo miłośników tych motocykli i rozsiani są po całej Polsce. Dodatkowo mamy też spory zbiór polskich Fiatów, mikrosamochody, samochody z krajów demokracji ludowych, pojazdy służb mundurowych. Niektóre z nich obejrzymy tylko w tym muzeum - Jacek Ogrodniczak, kustosz muzeum.
Zobaczcie w galerii zdjęć, co mieści się w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
Motoeksperymentarium w Szczecinie to fenomen?
To obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji w tym miejscu. Na własnej skórze można się przekonać, jak wygląda jazda pod wpływem alkoholu podczas mgły czy jak wygląda stłuczka. Można nauczyć się też zmieniać opony, naprawiać silnik. Przećwiczyć swój refleks i kondycję.