To teraz najlepsze miejsce na grzyby w Zachodniopomorskiem. W okolicach tego kurortu jest ich mnóstwo

2025-07-11 5:21

Lipiec to początek sezonu grzybowego. Gdy warunki sprzyjają, jest ciepło i spadnie deszcz, wtedy możemy spotkać pierwsze okazy kurek czy maślaków. W niektórych miejscach można znaleźć wysyp różnych gatunków. Grzybiarze mogą skierować swoje kroki w okolice popularnego kurortu nadmorskiego - tam grzybów może być co nie miara.

Grzyby w okolicach Kołobrzegu. Tu warto się wybrać

Grzybiarze z całego województwa zachodniopomorskiego mają swoje ulubione miejsca. Nie zawsze są one oczywiste czy popularne. Wprawieni zbieracze wiedzą gdzie szukać grzybów z dala od tłumów. Dla amatorów tej dyscypliny przydatne są jednak wskazówki, w które regiony się udać. Swoje kroki mogą oni skierować w okolice Kołobrzegu.

Świetnie sprawdzą się lasy nieopodal miejscowości Dźwirzyno i Grzybowo. Są położone niedaleko wybrzeża, dominują tam drzewa sosnowe z domieszką brzozy. Znajdziemy tam kurki czy podgrzybki.

Charzyno i Korzystno to kolejne miejscowości w okolicy Kołobrzegu, na które warto zwrócić uwagę. W ich okolicy mieści się słynny Park Rozrywki Dziki Zachód, ale również wspaniałe lasy, w których znaleźć możemy wysyp grzybów. Dominuje tu więcej drzew liściastych, zróżnicowanie gatunków jest zatem większe.

Rejony Gościna i Robunia obfitują w mieszane lasy. To tu mieszczą się wille czy agroturystyka, turyści mogą się na tych terenach zrelaksować i wypocząć, a grzybiarze znaleźć wiele wspaniałych okazów.

Lasy w pobliżu Ustronia Morskiego i Rusowa sprawdzą się dla poszukiwaczy borowików czy koźlarzy. To miejsca, które są położone bliżej Morza Bałtyckiego. W okolicy znajdują się też dwa jeziora: Stojkowo i Strachomino.

Czy warto jeść grzyby?

O czym warto pamiętać przy zbieraniu grzybów?

Specjaliści podkreślają, by nie zbierać grzybów, co do których nie jest się pewnym. Zagrożeniem mogą być gatunki, które są podobne do jadalnych, a w rzeczywistości mogą być trujące. To elementarna wiedza przed wejściem do lasu. Pomocny może być także atlas grzybów, który pozwoli nam wstępnie rozpoznać odpowiednie okazy.

Warto pamiętać także o szanowaniu zieleni i nie niszczeniu nawet tych niejadalnych okazów. Las to dom zwierząt, pamiętajmy o tym przechadzając się między drzewami.

W okresie letnim, kiedy ściółka leśna jest sucha należy uważać na wszelkie próby rozpalania ognia. Może to skutkować przypadkowym pożarem, który będzie tragiczny w skutkach. Śledźmy ostrzeżenia straży pożarnej i IMGW o suszy.

Szczyt sezonu grzybowego przypada na miesiące od sierpnia do października.

Szczecin Radio ESKA Google News