pożar w kaskadzie

To już 42. rocznica spłonięcia Kaskady. Poznajcie historię pożaru na zdjęciach

2023-04-27 9:28

27 kwietnia 1981 roku - to jedna z najczarniejszych dat w historii powojennej Polski. To właśnie wtedy doszło do pożaru kombinatu gastronomiczno-rozrywkowego „Kaskada” w Szczecinie, w którym zginęło 14 osób. Co się wydarzyło? Czy dało się uniknąć tej tragedii?

Kaskada zachwycała całą Europę

Kombinatu gastronomiczno-rozrywkowy „Kaskada” w Szczecinie został otwarty w 1929 roku, jeszcze za czasów, kiedy miasto było niemieckie. Kaskada uchodziła za jeden z najnowocześniejszych budynków rozrywkowo-handlowych w Europie, w którym znaleźć mogliśmy m.in. restaurację, bilard, dancing oraz kabaret. Kaskada z dużymi sukcesami działała aż do 27 kwietnia 1981 roku, kiedy doszło do jednego z największych pożarów w historii ówczesnej Polski. 

Pożar Kaskady w 1981 roku 

Do pożaru doszło w okolicach godziny 8 rano. Natychmiastowo, bo już o godzinie 8:07, wezwana została straż pożarna. Ogień rozprzestrzeniał się jednak natychmiastowo. W budynku znajdowało się 21 osób, w tym 6 uczniów Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej w Szczecinie, którzy odbywali praktyki. W wyniku spalenia, a także zatrucia trującymi substancjami zmarło 14 osób. Uratowali się głównie ci, którzy w momencie wybuchnięcia pożaru przebywali na parterze i w piwnicy. Pożar w niecałą godzinę "strawił" cały budynek. Bezsilna straż pożarna koncentrowała się głównie na zabezpieczeniu otoczenia. Już o godzinie 9:40 natrafiono na pierwsze ciała ofiar, kompletnie zwęglone. Tego dnia do pracy spóźniło się 21 osób, czym prawdopodobnie uratowali sobie życie. 

Przyczyny pożaru Kaskady 

Przyczyną pożaru była prawdopodobnie wadliwa instalacja elektryczna. W celu ustalenia dokładnych szczegółów wybuchnięcia pożaru, ustanowiona została specjalna komisja z udziałem prokuratora, prezydenta miasta, komendanta miejskiego MO, komendanta rejonowego Straży Pożarnej, przedstawicieli Politechniki Szczecińskiej, Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem” oraz Okręgowych Zakładów Gazownictwa:

Komisja ta pod kierunkiem prezydenta miasta Jana Stopyry, jako przyczynę pożaru wskazała zwarcie w instalacji elektrycznej na skutek nadmiernego obciążenia sieci elektrycznej oraz wykluczyła udział w zdarzeniu osób trzecich - czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej 

W konsekwencji pożaru zginęło 14 osób - osiem pracownic „Kaskady” oraz sześcioro praktykantów z Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Reja.