Miasto

Niezwykłe muzeum "Szczecin w PRL". Dzięki niemu przeniesiesz się do młodzieńczych lat [GALERIA]

2025-04-16 12:08

Okres PRLu to kawał historii naszego kraju. Nic więc dziwnego, że powstają muzea, które starają się ukazać tamte czasy w jak najlepszy sposób. Jednak wchodząc do miejsca, w którym znajdziemy tysiące przedmiotów z drugiej połowy ubiegłego wieku, można się zachwycić.

Podróż do przeszłości w muzeum "Szczecin w PRL"

Muzeum "Szczecin w PRL" położone jest przy ul. Śląskiej 51/LU1A. Wchodząc do środka przenosimy się w czasie. Tematyczne pokoje podzielone na jadalnię, szkołę czy sklep, w każdym z nich setki przedmiotów. Osoby, które doskonale pamiętają czasy PRLu wpadną w stan melancholii, a możliwe, że i wzruszenia. O koncepcie muzeum porozmawialiśmy z jego pomysłodawczynią i właścicielką – Justyną Machnik.

Wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy opracowałam trasę autorską "Szczecin szlakiem PRL". Z racji tego, że już wcześniej zajmowałam się różnymi projektami miejskimi, a moją intencją jest dostarczenie jak najlepszych wrażeń i bodźców, czegoś zaskakującego, wysokiej jakości – zrobiłam wystawę w jednym małym pomieszczeniu, która była bonusem do spaceru. Zawierała ona 7 tematycznych punktów i utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto powoli myśleć o stworzeniu muzeummówi nam Justyna Machnik.

Kultowe napoje PRL-u. Oranżada i Polo Cockta były hitem!

PRL na wyciągnięcie ręki

Dziś jest to niezwykle ciekawa i miejscami urocza przestrzeń, która odkrywa przed odwiedzającymi karty ubiegłych lat. Zobaczymy tu takie klasyki jak pralka Frania, czy bardzo charakterystycznie umeblowana kuchnia z mnóstwem smaczków i gadżetów. Usiądziemy przy w pełni zastawionym na wieczorne przyjęcie stole oraz poprzyglądamy się dziesiątkom zabawek.

Bardzo często pojawia się pytania „skąd ja to mam?” i „ile czasu zajęło mi zbieranie tego?”. Eksponaty zbierałam ok. siedmiu lat. Większość z nich jest przekazana przez mieszkańców Szczecina z domów, ale też ze śmietnikówkontynuuje Justyna Machnik.

Mieszkańcy oddający przedmioty na wystawę często chcą tchnąć w nie drugie życie. To eksponaty, które mają w sobie dużą wartość sentymentalną. Da się to także odczuć podczas zwiedzania. Jak opowiedziała nam Pani Justyna, tej wystawy nie da się przejść w ciszy. Odwiedzający komentują, wspominają, niekiedy są poruszeni tym co widzą. To dla nich podróż w lata, które już minęły. Dla niektórych dany przedmiot może być jedynie ciekawostką, dla innych szczęśliwym bądź przykrym wspomnieniem. Jedno jest pewne – to miejsce czaruje i jest istnym wehikułem czasu.

Muzeum otwarte jest nieregularne, najczęściej w soboty i niedziele między godziną 12:00 a 15:00.

Quiz. Wielkanoc w PRL-u. Kojarzysz, jak to było? Zagnie cię już 3 pytanie!
Pytanie 1 z 10
Jak władze PRL-u nazywały Święta Wielkanocne?
Szczecin Radio ESKA Google News