Akkermansia – bakteria, która działa cuda dla jelit
19 października w Szczecinie odbyła się konferencja medyczna pt. „Akkermansia muciniphila – bakteria do zadań specjalnych”. Podczas konferencji swoje wykłady wygłosili prof. Ewa Stachowska, prof. Wojciech Marlicz oraz dr Igor Łoniewski. Pasteryzowana bakteria Akkermansia, która była bohaterką całego zamieszania, jest składową nowego postbiotyku Sanprobi, produkowanego w Polsce.
Postbiotyki, w przeciwieństwie do probiotyków, posiadają nieożywione bakterie lub ich składniki, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie. Ich naturę tłumaczył dr Igor Łopieński:
- Postbiotyk musi zawierać bakterie, które są nieżywe. Proces ten osiąga się w przeciwieństwie do typowych probiotyków w sposób świadomy i celowy
W grupie postbiotyków, które wywołują ostatnio szczególne emocje, jest bakteria Akkermansia:
- Akkermansia muciniphila jest Gram-ujemną, ściśle beztlenową, nieruchliwą i nietworzącą zarodników bakterią jelitową człowieka. Akkermansia rozkłada mucynę jelitową i wykorzystuje ją jako źródło węgla i azotu – wyjaśnia dr Łopieński
Co to oznacza w praktyce? Wykazano, że Akkermansia w pozytywny sposób wpływa na mikrobiotę człowieka. Jej prozdrowotne działanie zostało odnotowane przede wszystkim w kontekście walki z przesiąkliwością jelita, która jest przyczyną m.in. stanów przedcukrzycowych, otyłości oraz zaburzeń pamięci.
Jak Akkermansia wpływa na utratę wagi?
Podczas konferencji niezwykle ciekawy wykład pt. „Czy Akkermansia rzeczywiście odchudza” wygłosiła prof. Ewa Stachowska. Profesor zaczęła prezentację od ciekawej uwagi dotyczącej roli bakterii w medycynie. Jak zauważyła prof. Stachowska, bakterie istnieją już od 5 miliardów lat. Z tego względu są niezwykle cennym źródłem wiedzy, szczególnie w obszarze medycyny.
Jak się okazuje, bakterie mogą pomagać również w leczeniu otyłości. Według najnowszych badań, Akkermansia może być stosowana w walce z przewlekłymi chorobami o podłożu metabolicznym. Osoby otyłe często zmagają się permanentnym syndromem jelita przesiąkniętego, który wywołuje stan zapalny w całym organizmie. Rolą postbiotyków jest „uszczelnienie” jelita:
- Blokując te przecieki w jelitach jesteśmy w stanie bardzo szybko uregulować mikrobiotę – wyjaśnia prof. Stachowska
Badania przeprowadzone na otyłych myszach, a następnie ludziach dowiodły, że Akkermansia uszczelnia jelita, tym samym prowadząc do przyspieszenia metabolizmu i utraty wagi. Według innych badań kobiety o wyższym poziomie Akkermansi w jelitach ważą nawet o 7,5 kg mniej!
Jak przyjmować Akkermansię?
Ilość bakterii Akkermansii można zwiększyć poprzez odpowiednią dietę. Pomagają w tym takie produkty jak m.in. owoc granatu, winogrona czy biała fasola. Najlepsza jest jednak suplementacja kapsułkami zawierającymi bakterię Akkermansii:
- Jeśli wiem, że będę miała gorszy okres, będę mniej spała, to Akkermancja może być świetną profilaktyką dla naszych jelit – sugeruje prof. Stachowska
Pełne informacje o postbiotyku Sanprobi znajdziecie tutaj: akkermansia.pl