"Wystawa jest o Szczecinie i o jego mieszkańcach, i pokazywana z perspektywy jego mieszkańców – tych, którzy przyjechali tu po 1945 r. i tych, którzy mieszkają tutaj teraz" – mówi Renata Zdero z zespołu kuratorskiego ekspozycji.
Wystawę podzielono na trzy części – w pierwszej, ukazującej różnorodny narodowościowy i kulturowy obraz miasta odwiedzający poznają krótki rys historyczny dotyczący początków miasta i jego dziejów od 1945 r.
Druga część wystawy poświęcona została urbanistyce i architekturze Szczecina i ukazaniu ich roli w scalaniu społeczeństwa. Jak wskazali organizatorzy, chodzi nie tylko o ważne, historyczne obiekty, ale przede wszystkim miejsca, z którymi mieszkańcy mają osobiste wspomnienia.
Część trzecia nawiązuje do wydarzeń kulturalnych, sportowych, życia prywatnego, ceremonii, wizyt prominentnych gości i znaczących spotkań, a także do buntów i protestów społecznych – aż po współczesność.
Ekspozycja składa się przede wszystkim z fotografii dokumentujących życie i obiekty miasta – jest ich ponad 2 tys.
W każdej części odwiedzający zachęcani są do zapisywania własnych przemyśleń, obserwacji, doświadczeń i wspomnień, a także do dzielenia się swoimi zdjęciami z życia codziennego w Szczecinie.
Wystawa ma być otwarta do końca sierpnia w galeriach skrzydła wschodniego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście J) w godz. 10 - 18.