Świetlica Stoczniowa Szczecin

i

Autor: Urząd Miasta Szczecin

inwestycje

Świetlica stoczniowa w nowych rękach

2024-07-09 10:06

Miasto przekazało budynek w ramach darowizny. Teraz nowym zarządcą stało się Centrum Solidarności "Stocznia". Obiekt ma ciekawą i długą historię.

Świetlica Stoczniowa w nowych rękach. Co dalej?

Umowa została już oficjalnie podpisana. To ważne miejsce na historycznej mapie Szczecina. Zgodnie z przyjętymi założeniami, w przyszłości ma powstać tu miejsce upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych z 1980 roku.

- Wierzę, że nowi właściciele wypełnią swoje zobowiązania i dzięki temu miejsce, które odegrało tak ważną rolę we współczesnej historii naszego kraju wreszcie zyska odpowiedni status i otworzy swoje podwoje dla zwiedzających – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zabytkowy budynek o powierzchni prawie 8 tysięcy metrów kwadratowych, w którym znajduje się historyczna świetlica powstał pod koniec lat 30-tych ubiegłego wieku. Jako jeden z niewielu na terenie stoczni przetrwał niemal nienaruszony II wojnę światową. Świetlica była nie tylko miejscem spotkań, ale i centrum koncertowym, organizowano tu również bale sylwestrowe. W styczniu 1971 roku stała się jednak celem wizyty Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, który próbował zapanować nad robotniczymi strajkami po masakrze grudniowej, w której w Szczecinie zginęło 16 osób. To właśnie tam Gierek w towarzystwie generała Wojciecha Jaruzelskiego i premiera Piotra Jaroszewicza wysłuchali wystąpienia Edmunda Bałuki, i po raz pierwszy w powojennej historii Polski komunistyczna władza częściowo przychyliła się do robotniczych postulatów.

Centrum Solidarności "Stocznia" zobowiązało się do utworzenia tu otwartego obiektu kulturalno-edukacyjnego. Prace, które maja potrwać 5 lat będą prowadzone pod nadzorem Konserwatora Zabytków.