Sprzedaż karpia w Szczecinie
Policjanci z Referatu Wodnego każdego dnia działają na rzecz ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności. Nie zajmują się tylko rzekami i jeziorami, ale także przedświątecznym handlem rybami, szczególnie karpiami. Postanowili odwiedzić placówki handlowe, w których sprawdzali, jak wygląda handel i w jakich warunkach trzymane są zwierzęta.
- Funkcjonariusze zwracali uwagę na kwestie związane ze sprzedażą żywych ryb oraz legalności ich pochodzenia. Pamiętajmy, zwierzęta też odczuwają ból! Przenosząc żywego karpia w torbie, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu wystarczającą ilość wody i miejsca. Rybę należy uśmiercić humanitarnie, tak aby oszczędzić jej zbędnego bólu i stresu – dowiedzieliśmy się od policji.
Przy zakupie żywej ryby pamiętaj o:
- odpowiedniej torbie. Powinno być tam wystarczająco dużo wody. Zwykła, foliowa torebka nie powinna przywierać do powierzchni ryby;
- zwierzę w torbie musi znajdować się w naturalnej pozycji, ciało nie może być wygięte;
- transport do domu powinien być jak najkrótszy.
Zwierzę to nie rzecz, to istota zdolna do odczuwania bólu, któremu należy się humanitarne traktowanie. Policjanci apelują o kontakt pod numerem alarmowym 112 w przypadku ujawnienia złego ich traktowania. Ustawa o ochronie zwierząt za znęcanie się nad zwierzęciem przewiduję karę do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku szczególnego okrucieństwa, kara ta wzrasta do 5 lat.
Ceny karpia w Szczecinie
Za patroszonego karpia trzeba zapłacić około 40 złotych za kilogram, a za karpia bez głowy – od 50 złotych za kilogram. W marketach z cenami bywa różnie, sprzedawane są porcje głównie za 100 g, stąd „niskie” ceny, bo np. 4,99 zł za płat ze skórą. Jednak jeżeli oczekujemy gwarancji świeżej ryby, lepiej szukać u zaufanych dostawców lub w hurtowniach.