- Nerki, w przypadku tych głównych cywilizacyjnych społecznych problemów zdrowotnych, są zawsze ofiarą, która cierpi wtórnie z powodu tych zaburzeń, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie - tłumaczy prof. Marek Myślak ordynator oddziału chorób wewnętrznych nefrologii i transplantologii klinicznej szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
Choroby nerek dotykają więc najczęściej osób, które już wcześniej borykały się z problemami zdrowotnymi.
- Pacjenci, którzy do nas trafiają są coraz starsi, ponieważ choroby te dotyczą osób głównie starszych i dlatego w stacjach dializ większość pacjentów jest 65+ - dodaje Myślak.
Polecany artykuł:
Zamiast leczyć lepiej jest zapobiegać. Zwłaszcza, że nie wymaga to od nas dużej pracy. Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad, aby odpowiednio zadbać o nerki. Zwłaszcza dziś w Światowy Dzień Nerek mieszkańcy Szczecina powinni zapamiętać, co zrobić, aby wizyta u lekarza nie była koniecznością.
- Należy zrobić przede wszystkim podstawowe badania, które pozwalają nam wykryć większość chorób nerek, tj. badanie moczu, które bardzo wiele wnosi i zbadanie chociażby jednego parametru z krwi, który się nazywa kreatynina, a jest to taki marker świadczący o tym, jak pracują nasze nerki - radzi prof. Myślak.
O dobrą kondycję nerek możemy tak naprawdę każdego dnia.
- Ograniczenie spożycia cukru, soli, trzymanie odpowiedniej wagi, aktywność fizyczna, picie dużej ilości płynów, zwłaszcza niesłodzonych.
Polecany artykuł:
Jak wynika ze statystyk, w Polsce z powodu chorób nerek cierpi ponad 4 miliony osób.