Rady Osiedli po nowemu
Projekt statutów wcześniej był konsultowany z mieszkańcami miasta. Konsultacje społeczne odbyły się w dniach od 13 grudnia 2024 r. do 13 stycznia 2025 r., a uwagi mieszkańców Szczecina, które zostały zgłoszone w ich trakcie zostały przeanalizowane. Teraz będą uwzględniane w miarę możliwości w ostatecznym brzmieniu dokumentu. Nowe statuty mają przede wszystkim wpłynąć na funkcjonowanie Rad Osiedli.
Naszym głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania Rad Osiedli i dostosowanie zasad ich działania do współczesnych potrzeb społecznych i organizacyjnych. Jestem przekonany, że zaproponowane przez nas zmiany przyczynią się do wzmocnienie roli Rad jako przedstawicieli mieszkańców, zwiększą efektywność ich działania i wzmocnią mechanizmy partycypacji społecznej na poziomie lokalnym - wyjaśnia Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina.
Zmiany w Radach Osiedli Szczecina
Miasto Szczecin podało szereg zmian, które mogą dotknąć Rady Osiedli. To właśnie one będą obiektem debat miejskich radnych, najpierw podczas obrad komisji, następnie na majowej sesji Rady Miasta.
Lista zmian i zasad funkcjonowania Rad Osiedli w proponowanych statutach prezentuje się następująco:
- skrócenie kadencji Rad Osiedli do trzech lat (obecnie kadencja trwa pięć lat);
- wprowadzenie minimalnego progu frekwencyjnego - min. 5% osób uprawnionych do głosowania
- określenie sytuacji skutkujących wygaśnięciem mandatu, np. nieusprawiedliwione niewykonywanie mandatu przez radnego w okresie sześciu miesięcy;
- nowe zasady organizacji pracy Rady Osiedla;
- doprecyzowanie zasad przeprowadzania wyborów;
- doprecyzowanie zasad głosowania
- umożliwienie Radzie Osiedla podejmowania w związku z realizacją zadań statutowych, we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Pełną listę zmian można przeczytać na stronie Miasta Szczecin.
