Pogoń Szczecin podsumowuje finansowo sezon 2023/2024
Dla szczecińskiego klubu poprzedni sezon był wyjątkowym sportowym sprawdzianem. Finał Pucharu Polski, eliminacje do Ligi Konferencji UEFA i zakończenie rozgrywek na 4. miejscu, zaraz za podium. Wiele wskazywało i pozwalało myśleć, że to naprawdę przyzwoity czas dla Dumy Pomorza. Na początku następnego sezonu, 2024/2025 nastąpiła zmiana szkoleniowca. Z klubem pożegnał się Jens Gustafsson, a na jego stanowisko przybył Robert Kolendowicz, który trenerem pierwszej drużyny jest po dziś dzień.
Nastąpił czas podsumowań, również tych finansowych. Klub zorganizował konferencję prasową, podczas której przedstawił wyniki za sezon 2023/2024.
Konferencja prasowa Pogoni Szczecin
21 stycznia 2025 roku na stadionie Pogoni Szczecin odbyła się konferencja klubu, która przekazała opinii publicznej dokładne wyliczenia przychodów i kosztów za sezon 2023/2024. W konferencji udział wzięli:
- Prezes Zarządu Pogoni Szczecin - Jarosław Mroczek
- Przewodniczący Rady Nadzorczej - Tomasz Brzozowski
- Dyrektor Ekonomiczny - Piotr Derkowski
Podczas konferencji przedstawione zostały wyniki finansowe za poprzedni sezon. Pogoń Szczecin odnotowała stratę na poziomie 8,80 mln złotych. Pomimo straty jest to wynik lepszy niż w sezonie 2022/2023, na koniec którego strata wynosiła 27,49 mln złotych. O powodach takiego wyniku mówił Piotr Derkowski, Dyrektor Ekonomiczny Pogoni Szczecin:
Jest ona [wartość] spowodowana dwoma czynnikami; jednym nie w pełni zależnym od nas, drugim zależnym. Do tego, by wynik był dodatni zabrakło nam jednego czynnika, o którym wielokrotnie mówiliśmy. Jest to kwestia finału Pucharu Polski. Efekt finansowy takiego zdarzenia to blisko 9 milionów złotych. W przestrzeni medialnej pojawiały się różne kwoty z tym związane. Premia z tytułu samego Pucharu wynosi 5 milionów złotych. Natomiast do tej kwoty należy doliczyć wartość, która przynależna jest klubowi, który reprezentuje nasz kraj w pucharach - jest to kwota bliska 4 milionom złotych. Ekwiwalentną wartość reprezentuje również trzecie miejsce, którego jak wiemy też nie udało się klubowi uzyskać. To był czynnik, który nie był w 100% zależny od nas - mówił Piotr Derkowski, Dyrektor Ekonomiczny Pogoni Szczecin.
Podsumowanie przychodów i kosztów Pogoni Szczecin
Drugim czynnikiem podanym podczas konferencji, który odpowiadał za stratę finansową była decyzja o transferze w zimowym okienku transferowym. Jak podał Piotr Derkowski klub stał przed dylematem dokonania transferu, który polepszyłby sytuację finansową, ale zmniejszył szanse sukcesu sportowego. Decyzji o sprzedaży zawodnika nie podjęto.
Wśród przychodów Pogoni Szczecin największym były te z tytułu praw telewizyjnych i nagród sportowych, które wyniosły ponad 22 miliony złotych. Niewiele mniej pieniędzy przyniosły bilety i loże (ponad 20 milionów złotych), a także partnerzy biznesowi (ponad 16 milionów złotych). Z transferów Pogoń Szczecin zarobiła ponad 11 milionów złotych.
Wśród największych kosztów odnotować można ponad 32 miliony złotych na wynagrodzenia piłkarzy i sztabu. W rubryce "Inne koszty" pojawiła się kwota ponad 11 milionów złotych, a ok. 10,5 miliona złotych wyniosły pozostałe wynagrodzenia. Utrzymanie obiektu i organizacja meczów wyniosły Pogoń ok. 7 milionów złotych za każdą z kategorii.