Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

i

Autor: Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

muzyka

Najpierw kontynuacja morskich opowieści, później coś do tańca

2023-10-03 13:55

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie planuje nową płytę. Dwa lata temu zespół wydał album "The Sound of the Sea", który w tym roku nominowano do nagrody Fryderyków. Jak się okazuje, w kolejce do publikacji czekają kolejne single.

Chór planuje kolejną płytę?

Kilka kolejnych singli jest już napisanych. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nie zwalnia tempa. Po wielu sukcesach i wydaniu płyty, w głowie dyrygent Sylwii Fabiańczyk-Makuch wciąż kłębi się wiele pomysłów i planów na dalszy rozwój zespołu. Przeczytajcie naszą rozmowę z Panią dyrygent:

ESKA: Jubileusz za nami. Chór działa już od 20 lat. Czy ten ostatni czas był dla Pani czasem takiej refleksji na temat tego co dalej i w którą stronę chór chciałby iść?

SYLWIA FABIAŃCZYK-MAKUCH: Jeżeli chodzi o pomysły muzyczne i rozwój tu nie ma szczytu. Zespół zakładałam zupełnie nieświadoma tego co się wydarzy. Nas jest teraz ponad sto osób. Te wszystkie emocje cały czas we mnie są. Te 20 lat to była długa i intensywna droga. Ja nie mam mocno sprecyzowanej drogi jeżeli chodzi o repertuar, bo nie chcę i nie mogę się tak ograniczać. Wiem, że mogłabym wyspecjalizować zespół w jednym gatunku muzycznym, ale z drugiej strony żal mi byłoby nie sięgnąć po inny ciekawy gatunek czy repertuar. Kocham muzykę współczesną, ale gramy też utwory dawne. 

ESKA: Płyta "The Sound of the Sea" jest spójna. To klimat marynistyczny i tożsamy, dla Chóru Politechniki Morskiej, ale czy nie myślała Pani w takim razie o szalonej płycie w całkiem innych klimatach, gdzie każdy singiel reprezentował by inne nurty czy gatunki muzyczne? Taki esperymentalny album.

SFM: To bardzo dobry pomysł, możliwe, że wykorzystam go do innych projektów. Po wydaniu płyty okazało się, że mamy jeszcze kilka utworów o tematyce marynistycznej. To nie temat szantowy tylko dzieła o tematyce morskiej. Kolejne utwory zostały dla nas napisane, które już nie zmieściły się na tej płycie, więc będziemy pracować nad tym, aby ujrzały światło dzienne. Są tam utwory pisane chociażby przez Michała Ziółkowskiego - znakomity młody kompozytor, mamy utwór od Oli Chmielewskiej i prawdziwy hit; napisał dla nas utwór Randall Stroope to amerykański kompozytor i dyrygent. Także koleje utwory czekają w kolejce. Szalona płyta jest ciekawym pomysłem do przemyślenia, ale pracujemy nad płytą z muzyką rozrywkową i takich utworów mamy już kilka nagranych. To będą single między innymi z udziałem Grzegorza Turnaua, Piotrka Cugowskiego czy wielu innych artystów. To będą bardzo przyjemne piosenki, bardzo przystępne i miłe dla ucha chociażby do wysłuchania w aucie.

Zespół aktualnie poszukuje nowych głosów. Przesłuchania odbędą się jeszcze dzisiaj (3.10) w Sali Senatu, budynek Politechniki Morskiej przy Wałach Chrobrego o godzinie 16:00. Kolejna szansa na pojawienie się na przesłuchaniu to czwartek (5.10).