Plaża w Świnoujściu nietypową granicą
Świnoujska plaża jest naprawdę wyjątkowym miejsce. Z jej piasków rozpościera się fantastyczny widok na ujście portu z charakterystycznymi dźwigami i żurawiami, a w oddali widać niedawno oddaną do użytku platformę wiertniczą. Co jakiś czas dojrzeć można ogromny prom, który kursuje na trasie Świnoujście - Szwecja. Sama plaża jest także dosyć rozległa, stanowi dużą przestrzeń dla tych co szukają odpoczynku i relaksu, a także dla tych, którzy chcą pobiegać lub przespacerować się polskim nabrzeżem. Idąc na zachód natomiast natkniemy się na granicę Polski i Niemiec, a jej przekroczenie może nie być takie oczywiste i zauważone.
Świnoujście jako miasto graniczne dzieli z Niemcami oprócz terenów leśnych i miejskich także plażę. Ta po stronie niemieckiej nie różni się zbytnio od polskiej. Przez ostatnie lata zmieniała się w różny sposób. W 2021 roku Niemcy postawili na niej specjalny płot, który miał za zadanie powstrzymać napływ dzików na stronę niemiecką. Związane było to z panującą wtedy chorobą afrykańskiego pomoru świń. Nie oznaczało to oczywiście zamknięcia granicy dla ruchu kołowego czy pieszego. Dla osób chcących przedostać się na stronę niemiecką postawiono specjalne bramki.
Najdalej wysunięty punkt na północny-zachód Polski
Nie jest on jasno zaznaczony, nie stanowi żadnego wyznacznika. Najdalej wysunięte punkty w Polsce oznaczone są na 4 podstawowych kierunkach: północy, południu, wschodzie i zachodzie. Ten ostatni mieści się w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Cedyni. Natomiast punkt położony na północnym-zachodzie jest w zasadzie kawałkiem plaży należącej do Świnoujścia. Leżący nieopodal granicy nie jest oznaczony specjalnym obeliskiem czy pomnikiem a więc można nawet nie zdawać sobie sprawy, że to właśnie w tym szczególnym miejscu stoimy.
Co innego pomnik oznaczający polsko-niemiecką granicę. Ten położony jest nieopodal plaży, blisko linii granicznej i prowadzi do niego drewniana ścieżka nazwana Promenadą Europa. Konstrukcja swoje odnogi ustawione ma w ten sposób, by jej środek przechodził równo przez granicę obu krajów. Po obu stronach ścieżki umiejscowione są ponadto słupki graniczne, które wskazuję, który teren przynależy do konkretnego państwa. Warto odwiedzić granicę polsko-niemiecką na świnoujskiej plaży i samemu, z mapą w dłoniach odszukać najdalej wysunięty punkt na północny-zachód, czy zerknąć na granicę z nieco innej perspektywy niż przez znane wszystkim drogowe przejścia graniczne.