Mielno: mężczyzna porwany przez falę. Trwają poszukiwania

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki / Canva

Wakacje 2024

Mielno: mężczyzna porwany przez falę. Trwają poszukiwania

2024-07-08 9:33

Akcja ratunkowa nad polskim morzem. Wieczorem do wody wszedł mężczyzna, którego porwała fala. Na miejsce oddelegowano odpowiednie służby ratunkowe i rozpoczęto poszukiwania zaginionego. Warunki nie były odpowiednie do kąpieli.

Mielno: mężczyzna porwany przez falę

Z ustaleń wynika, że ok. godziny 21:00 mężczyzna wszedł do wody, po czym został porwany przez falę. Do poszukiwań oddelegowano zespół Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Warszawa 5” z siedzibą w JRG 1 oraz straż pożarną. Warunki panujące w tym czasie na morzu utrudniały poszukiwania i zawężanie ich obszaru. Przed godziną 2:00 akcję ratunkową przerwano. Na razie nie znamy szczegółów nocnych poszukiwań i dalszego planu ich wznowienia. Do akcji włączyła się jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, która próbowała odszukać mężczyznę. Wiemy natomiast, że zaginiony wszedł do wody pomimo zakazu kąpieli, jaki obowiązywał na wskazanym obszarze. W weekend na dwóch kąpieliskach w okolicach Mielna wywieszone zostały czerwone flagi, które zabraniają kąpieli w morzu. Zakaz dotyczy kąpielisk Mielno 220 i Unieście 221. Powodem zastosowania takich środków jest fala, która w tych rejonach osiągała ponad 70 cm wysokości i pojawiały się na niej pieniste, białe grzywy, oznaczające lekko wzburzone morze.

Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?

Czerwona flaga - zakaz kąpieli

O tym, dlaczego nie należy ignorować ostrzeżeń i zakazów na polskich plażach, co roku przekonują się dziesiątki wczasowiczów. Kąpieliska strzeżone stosują kilka kolorów flag, które mówią nam o tym, co możemy w danym regionie robić:

  • Biała flaga - brak zakazów dotyczących kąpieli;
  • Czerwona flaga - niebezpieczne warunki, zakaz kąpieli;
  • Błękitna flaga - wyjątkowo dobre warunki plaży i wody;
  • Zielona flaga - nie zaleca się kąpieli, należy zachować ostrożność;
  • Inne flagi - specjalne obostrzenia i ogłoszenia, należy stosować się do informacji kąpielisk.

Wszelkie informacje dotyczące konkretnego regionu, w którym chcemy przebywać, znajdziemy na lokalnych budkach ratowniczych (tam też wywieszane są flagi) oraz na rządowej stronie internetowej z mapą, która pokazuje flagi na konkretnych kąpieliskach wraz z warunkami panującymi na nich. Zignorowanie czerwonej flagi, zakazującej kąpieli, wiąże się z mandatem do 500 zł, ale przede wszystkim może doprowadzić do tragedii, dlatego tak ważne jest stosowanie się do poleceń i dbanie o własne bezpieczeństwo.

Listen on Spreaker.