Kwalifikacja wojskowa 2025 w Szczecinie - znamy daty badań
Urząd Miasta wystosował informację odnośnie kwalifikacji wojskowej w Szczecinie. W tym roku badania odbędą się w dniach od 3 lutego do 30 kwietnia. Na terenie Szczecina pracować będą dwie Powiatowe Komisje Lekarskie:
- PKL nr 1 – w terminie od 03 lutego do 30 kwietnia 2025 r.
- PKL nr 2 – w terminie od 13 lutego do 07 marca 2025 r.
Obie Komisje będą znajdować się w lokalu Gustaw Securitas w Szczecinie przy ul. Firlika 19.
Kogo będzie dotyczyć komisja wojskowa 2025?
Przed szczecińskie komisje wezwano 2170 mężczyzn oraz 156 kobiet. Tegoroczna komisja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w roku 2006, ale nie są to jedyne osoby, które będą musiały udać się na badania. Kto więc jeszcze będzie zobowiązany by stawić się przed komisją?
- mężczyźni urodzeni w latach 2001 – 2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 i 2024:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.
- kobiety urodzone w latach 1998 – 2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej
- kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach:
- analityka medyczna
- farmacja
- lekarskim
- lekarsko – dentystycznym
- pielęgniarstwo
- weterynaria
- kierunkach związanych z kształceniem w zakresie psychologii i ratownictwa medycznego
- lub kończą naukę w zawodach technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii
Do kwalifikacji wojskowej mogą się również zgłosić osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby, które mają nieuregulowany stosunek do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia (jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej).
Polecany artykuł:
Kwalifikacja wojskowa 2025 - przydatne informacje
Co zabrać na kwalifikację wojskową:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- posiadaną dokumentację medyczną w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Kategorie wojskowe, które obowiązują:
- Kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej;
- Kategoria B - tymczasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej;
- Kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- Kategoria E - trwale niezdolny do czynnej służby wojskowej.
Niestawienie się na komisję wojskową w wyznaczonym terminie bez uprzedniego podania przyczyny skutkować może grzywną lub przymusowym doprowadzeniem przez Policję do kwalifikacji wojskowej.