Miasto kultowego hot doga to niedoceniona perełka
Sławno to niewielkie miasto znajdujące się na wschodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego. Niektórzy śmieją się, że stamtąd bliżej do Gdańska niż Szczecina. Dzięki swojemu położeniu ma doskonały dojazd do obu wojewódzkich stolic. Tak samo nad morze - do Darłowa czy Jarosławca dojedziemy w 15-20 minut samochodem.
Sławno jest też położone nad rzeką Wieprzą, która wpada do Morza Bałtyckiego. Jak się okazało, to idealny powód do istnienia w tym miejscu księstwa. W XII wieku rządził tam m.in. książę sławieński, Bogusław i Warcisław. W 1227 Sławno przeszło pod panowanie książąt pomorskich, a później opanowane przez księcia gdańskiego.
Na początku XIV wieku Sławno zostało utracone przez Polskę. Przechodziło z rąk do rąk, aż w końcu na wiele wieków trafiło do niemieckich książąt. Obecnie w Sławnie najprężniej rozwija się przemysł drzewny. Dzięki dobremu umiejscowieniu to też idealna sypialnia dla Koszalina i Słupska.
W Sławnie znajduje się też kultowy hot dog, który jak się śmieją mieszkańcy, "wykosił" nawet kebaby i pizze.
Zabytki w Sławnie:
- obwarowania miejskie (baszty),
- kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
- dawna fabryka konserw;
- ratusz w Sławnie,
- kościół św. Antoniego Padewskiego z plebanią,
- wieża ciśnień,
- magazyny zbożowe.
- budynek poczty,
- willa A. Schultza.
Szczecin-Sławno. Jak dostać się do zachodniopomorskiego miasteczka?
Jak dojechać ze Szczecina do Sławna? Najpopularniejszym sposobem jest połączenie kolejowe. Ze stacji Szczecin Główny do Sławna regularnie jeździ nie tylko PKP Intercity, ale i Polregio (z nowoczesnym taborem). Dlatego można wyjechać z samego rana i wrócić późnym wieczorem! Przejazd trwa około 3 godzin.
O wiele szybciej dojedziemy samochodem ze Szczecina do Sławna. Miasta łączy droga ekspresowa S6, dzięki której podróż zajmie nam około 2 godzin. Docelowo ma być szybciej, gdy zostanie oddany odcinek S6 Koszalin-Sławno.