Kontrole na granicach w Niemczech. Pomysł krytykują przedsiębiorcy i spedytorzy

i

Autor: Pexels

Europa

Krytyka pomysłu kontroli na granicach w Niemczech. Więcej szkody niż pożytku?

2024-09-11 12:42

Niedawno zapowiedziane kontrole na niemieckich granicach mają zostać wprowadzone 16 września. Decyzja ta została podjęta ze względu narastających problemów migracyjnych u naszych zachodnich sąsiadów. Krótko po jej ogłoszeniu pojawiła się krytyka.

Kontrole na granicach w Niemczech

Zapowiedziane na 16 września kontrole obejmą każdą granicę Niemiec. Szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych tłumaczy tę decyzję umożliwieniem masowej liczby odsyłania uchodźców, którzy będą próbowali nielegalnie dostać się na teren kraju. Uwarunkowane jest to liczbami, które mówią o ponad 30 tysiącach nielegalnych imigrantów, którzy zostali odprawienie z niemieckich granic w przeciągu roku, licząc od października 2023. Motywacji do podjęcia działań nie brakuje. W Niemczech dochodzi do zamachów na tle terrorystycznym, do których przyznaje się tzw. państwo islamskie. Na niedawno zorganizowanych Mistrzostwa Europy, które pod względem bezpieczeństwa przebiegły niemal wzorowo, pojawiły się groźby i plany zamachów terrorystycznych. Szczęśliwie obyło się bez poważnych incydentów. Podobna sytuacja panuje we Francji, Włoszech czy Hiszpanii, lecz tam rządy nie zdecydowały się na drastyczne kroki wobec granic swoich krajów. Decyzję o kontrolach w Niemczech krytykują przedsiębiorcy.

Jak Niemcy się zbroją? Juliusz Sabak | CNC#16

Utrudnienia na granicach

Według przedsiębiorców ucierpią łańcuchy dostaw. Mogą pojawić się korki, blokady i opóźnienia w transporcie drogowym. Strefa Schengen, która jest obszarem wolnego handlu zostanie mocno ograniczona przez wymagane kontrole, a logistyka i spedycja może zacząć to mocno odczuwać. Przede wszystkim wzrosną koszty przewozów, ucierpi handel hurtowy. Wzmożone środki bezpieczeństwa i kontroli będą oddziaływać nie tylko na kierowców chcących wjechać do państwa, ale i na spedytorów oraz ostatecznie na właścicieli prywatnych przedsiębiorstw. Pomysł krytykuje między innymi stowarzyszenie logistyczne DSLV, które mówi o wzroście kosztów właśnie. Niektórzy piszą wręcz o desperacji władz, podkreślając, że pomimo wprowadzania przełomowych i skutecznych środków do walki z nielegalną migracją, zapomina się o konsekwencjach i kosztach. Utrudnienia na granicach mogą być ciosem dla niemieckiej gospodarki, która leżąc w sercu Europy przyjmuje codziennie mnóstwo transportu drogowego.

Oto najbogatsze gminy w województwie zachodniopomorskim: