Kontrole na granicach Niemiec
Niemcy borykają się z problemami nielegalnej migracji. Tylko w przeciągu roku, jak wynika z danych Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, od października 2023 roku na granicy zawrócono ponad 30 tysięcy osób. Niemiecki rząd postanawia więc podjąć niezbędne kroki do walki z procederem nielegalnego przekraczania granic kraju i wprowadza kontrole. Rozpoczną się 16 września i początkowo potrwają 6 miesięcy. Motywacją do podjęcia takich działań jest zatrzymanie nielegalnego przepływu imigrantów i walki z islamskimi ekstremistami. Szczególnie drugi czynnik jest dla niemieckiego społeczeństwa niesamowicie ważny. Tylko w tym roku zdarzały się przypadki aktów terroryzmu na ulicach niemieckich miast, w przynajmniej kilka z nich zamieszane były osoby, których motywacje były uwarunkowane islamskim ekstremizmem. Osoby, które podają się za zwolenników tzw. państwa islamskiego są obserwowane przez rządy krajów Europy, a ich plany skutecznie udaremniane. Kontrole na granicach mają więc ten proces znacząco ulepszyć.
Trudniejszy wjazd do Niemiec
Kontrole z krajami granicznymi naturalnie dotkną również Polskę. Wschodnia flanka Niemiec w ogromnej mierze opiera się na granicy z naszym krajem, a punktem granicy przez wiele kilometrów jest rzeka Odra. Łączna długość linii terytorialnej naszego zachodniego sąsiada to ponad 3700 kilometrów. Niemcy graniczą z takimi krajami jak:
- Polska
- Czechy
- Austria
- Szwajcaria
- Francja
- Luksemburg
- Belgia
- Holandia
- Dania
Szefowa niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowała Komisję Europejską o zmianach na granicach. Według niej mają one zapobiec rozprzestrzenianiu przestępczości. To walka z terrorem, który został wymierzony w Niemcy. Kraj ten od lat boryka się z problemem migracji, który dotyka również w dużej mierze Francję, Hiszpanię czy Włochy. Zachód Europy od kilku lat stanowi okazałe miejsce dla migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Odczuła to również Polska, która w 2022 i 2023 roku musiała mierzyć się z wieloma incydentami na granicy z Białorusią. Stosowane przez Niemcy środki mają znacząca poprawić sytuację w kraju.