restauracja

i

Autor: CANVA

nowe prawo

Kolejne zmiany w polskiej gastronomii. To efekt unijnej dyrektywy

2024-06-16 11:13

Dyrektywy unijne wprowadzają co rusz nowe prawa i zmiany dla zwykłych obywateli. Już nie tylko przytwierdzone nakrętki do butelek. Od 1 lipca 2024 nowe zmiany dotkną restauracje. O co dokładnie chodzi? Co to SUP?

Kolejne zmiany w polskiej gastronomii. Wejdzie kolejne prawo Unii Europejskiej

Polacy obecnie dalej żyją problemem z przytwierdzonymi nakrętkami do butelek, co jak wiadomo, było powiązane z unijnymi dyrektywami. Kolejne zmiany wejdą od 1 lipca i dotkną głównie gastronomii. W jej myśl np. kawiarnie i restauracje muszą zapewnić opakowania alternatywne w miejsce plastikowych kubków czy różnych opakowań na jedzenie. Będzie też można skorzystać z własnych opakowań, co było wcześniej utrudniane przez niektórych restauratorów. Wielu z nich odmawiało nalania kawy do własnego kubka. Teraz za brak wprowadzenia takich zasad, przedsiębiorca może zostać ukarany.

Przepisy dotyczące alternatywnych opakowań przyjęto w Polsce już w kwietniu 2023, ale w życie wchodzą dopiero 1 lipca 2024 roku.

Kolejne przepisy dotyczące ekologii przyjęto w kwietniu 2023 i mają wprowadzić kolejne zakazy od 2030 roku. Znikną m.in.:

  • jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa,
  • małe przyprawy w fast foodach (ketchup),
  • tzw. zrywki i woreczki,
  • jednorazowe buteleczki na kosmetyki (często używane w hotelach dla gości).
O CO CHODZI Z NOWYMI NAKRĘTKAMI? Minister Dorożała wyjaśnia unijne przepisy!

Dyrektywa Single Use Plastic - o co w niej chodzi?

Dyrektywa Single Use Plastic to jedna z najważniejszych dyrektyw w Unii Europejskiej w ostatnim czasie - głównym celem jest ograniczenie użycia jednorazowego plastiku w europejskich krajach. Zgodnie z jej założeniami, kraje członkowskie muszą faktycznie ograniczyć użycie m.in. plastikowych słomek czy pojemników na żywność.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...