Kolejne zmiany w polskiej gastronomii. Wejdzie kolejne prawo Unii Europejskiej
Polacy obecnie dalej żyją problemem z przytwierdzonymi nakrętkami do butelek, co jak wiadomo, było powiązane z unijnymi dyrektywami. Kolejne zmiany wejdą od 1 lipca i dotkną głównie gastronomii. W jej myśl np. kawiarnie i restauracje muszą zapewnić opakowania alternatywne w miejsce plastikowych kubków czy różnych opakowań na jedzenie. Będzie też można skorzystać z własnych opakowań, co było wcześniej utrudniane przez niektórych restauratorów. Wielu z nich odmawiało nalania kawy do własnego kubka. Teraz za brak wprowadzenia takich zasad, przedsiębiorca może zostać ukarany.
Przepisy dotyczące alternatywnych opakowań przyjęto w Polsce już w kwietniu 2023, ale w życie wchodzą dopiero 1 lipca 2024 roku.
Kolejne przepisy dotyczące ekologii przyjęto w kwietniu 2023 i mają wprowadzić kolejne zakazy od 2030 roku. Znikną m.in.:
- jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa,
- małe przyprawy w fast foodach (ketchup),
- tzw. zrywki i woreczki,
- jednorazowe buteleczki na kosmetyki (często używane w hotelach dla gości).
Dyrektywa Single Use Plastic - o co w niej chodzi?
Dyrektywa Single Use Plastic to jedna z najważniejszych dyrektyw w Unii Europejskiej w ostatnim czasie - głównym celem jest ograniczenie użycia jednorazowego plastiku w europejskich krajach. Zgodnie z jej założeniami, kraje członkowskie muszą faktycznie ograniczyć użycie m.in. plastikowych słomek czy pojemników na żywność.