Jezioro Szmaragdowe - jak powstało?
Początek historii jeziora Szmaragdowego zaczyna się wraz z otwarciem fabryki cementu "Stern" w 1862 roku. Miejsce, w którym aktualnie znajduje się jezioro, z początku było kopalnią kredy i margli. Kopalnia funkcjonowała przeszło 60 lat, aż do 1925 roku, kiedy doszło do jej zalania. Przyczyną wypadku było natrafienie na warstwę piasków zawodnionych, na szczęście wszyscy pracownicy zdążyli w porę uciec. Od tamtego czasu, w miejscu dawnej kopalni znajduje się sztuczne jezioro, z początku nazwane Herta See lub Kreide See, a następnie Szmaragdowym.
Piękna przyroda jeziora Szmaragdowego
Po zalaniu fabryki w 1925 roku, obszary przyjeziorne zaczęły intensywnie porastać drzewa, tworząc naturalne lasy. Miłośnicy przyrody mogą w okolicach jeziora Szmaragdowego napotkać na piękne okazy brzóz, topoli czy sosen. Jednocześnie ze względu na wysoki poziom wapnia w wodzie, wykształcił się charakterystyczny, szmaragdowy kolor jeziora, który przyciąga licznych fotografów. W ostatnich latach w jeziorze pojawia się również coraz więcej życia, jednak wędkarze mają bezwględna zakaz połowu.
Tajemnice jeziora Szmaragdowego
Jezioro Szmaragdowe przyciąga zwiedzających nie tylko pięknymi widokami. Wokół miejsca narosło wiele legend, tak jak ta o złośliwym duchu zwanym Skarbkiem. Skarbek miał zalać jezioro, kiedy górnicy odkryli schowane z niego pod ziemią bogactwa.
Jezioro jest również ulubionym miejscem nurków z regionu. W odmętach zwapnionej wody można odnaleźć pozostałości kopalni, które pozostają na jego dnie aż do dzisiaj.
Przez pewien czas wokół miejsca rozchodziła się atmosfera grozy. Niektórzy mówili, że w starej remizie strażackiej odprawiane są... czarne msze! Dużo wskazuje jednak to, że pogłoski o satanistach przy jeziorze Szmaragdowym były jedynie miejską legendą.