Odwiedziny "Wielkiego Szu" w Szczecinie
Na niecały miesiąc przed swoją śmiercią Jan Nowicki gościł w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, znajdującej się przy placu Matki Teresy z Kalkuty 8. Podczas spotkania Jan Nowicki odpowiedział na pytania wielbicieli i opowiedział ciekawe historię ze swojego bogatego życiorysu. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli liczyć na autograf wybitnego aktora.
- Liczna frekwencja nie zaskoczyła nikogo. Ikona polskiego kina przyciągnęła tłumy osób ciekawych życia oraz twórczości Jana Nowickiego - pisała MBP w Szczecinie
Jan Nowicki - kim był?
Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. W dzieciństwie wykazywał problemy z nauką, uczył się w aż siedmiu szkołach średnich. Po zdaniu ogólniaka, Nowicki dostał się na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Tam studiował jedynie dwa lata, po czym został wykreślony z listy studentów. Dopiero w 1964 roku młodemu aktorowi udało się skończyć studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1963 roku Nowicki zaczął regularnie pojawiać się na deskach teatru oraz w filmach, związany był z również z krakowską Piwnicą pod Baranami. Debiutował w głośnym filmie Aleksandra Forda "Pierwszy dzień wolności". Jednak prawdziwą popularność przyniosła mu rola Pana Wołodyjowskiego, w filmie Jerzego Hoffmana. Od tej pory grał w najgłośniejszych polskich produkcjach takich jak "Sanatorium pod klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa czy "Noce i dnie" Jerzego Antczaka. W latach 80. mimo niemłodego wieku, Nowicki przypomniał o sobie widzom swoją najgłośniejszą rolą karcianego oszusta w filmie "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego. Aktorsko był aktywny do końca swojego życia, wykładał również w PWST w Krakowie. Prywatnie znany był z licznych romansów. Przez ponad 30 lat był mężem węgierskiej reżyserki Márty Mészáros, która często dawała mu angaże w filmach. Jest ojcem dwójki dzieci. Jan Nowicki zmarł 7 grudnia 2022 roku w wieku 83 lat.