Tradycja choinki na święta Bożego Narodzenia
Świerk, jodła a nawet sosna. Te drzewa wybierają Polacy do ozdabiania podczas świąt Bożego Narodzenia. Czy wiecie jednak skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka? Ta przybyła do nas z Alzacji, czyli historycznej krainy północno-wschodniej Francji. To tam narodził się zwyczaj ozdabiana iglastych drzew. Owe ozdoby to też osobny temat. Na szczycie choinki zazwyczaj umieszcza się Gwiazdę Betlejemską, na samych gałęziach umieszcza się świecące bombki i słodycze, a całą choinkę ozdabiają serpentyny, łańcuchy i klasycznie lampki.
Podobnie jest z miejskimi choinkami. Te, o wiele większe niż zazwyczaj u nas w domach, stawiane są na szczególnych dla miast placach oraz przed urzędami miast i innymi instytucjami. Tam jednak nie znajdziemy zazwyczaj prezentów, które są nieodłącznym elementem tradycji choinkowej. Zapakowane podarki kładzie się pod drzewkiem odpowiednio wcześniej i rozpakowuje po wieczerzy. Z tego zwyczaju najbardziej cieszą się naturalnie najmłodsi.
Jaką choinkę wybrać na święta?
Ogrodnicy i internauci są raczej zgodni co do wyboru najlepszego drzewa iglastego, które w domu pojawi się w roli choinki. To jodła kaukaska. To cięte drzewo (ucinane przy podstawie pnia). Sprzedawane zazwyczaj owinięte siatką lub w donicy sprawdzi się idealnie podczas świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swoje rozmiary, kształt i warunki, w których może przebywać. Takie drzewo możemy znaleźć w rozmiarach średnio od 180 do 300 cm. To najbardziej wytrzymałe drzewka, które potrafią zachwycić swoim stożkowym wyglądem.
W roli choinki dobrze sprawdzą się też młode odmiany sosen i świerków. Różne rodzaje drzewek zakupimy od sprzedawców prywatnych, przy drogach lub miejskich straganach. Pamiętajmy, by kupować choinki z legalnych źródeł i nie wycinać ich samemu z lasu. W choinkę zaopatrzymy się także w większych marketach budowlanych. Przy wyborze drzewa należy patrzeć na to czy zostało niedawno ścięte i stan igieł, a także czy spełnia odpowiednie wymogi wymiarowe do naszych preferencji.