sport

Jak będą wyglądały lekcje WF od 2025 roku? Zapowiedzi Nowackiej i Nitrasa

2024-11-04 17:15

O tym, że lekcje wychowania fizycznego w szkołach są do zmiany - wiadomo od dawna. Ministrowie jednak postanowili porozmawiać z zachodniopomorskimi uczniami o tym, jak powinny wyglądać lekcje WF. Chcą sprawić, aby dzieci miały większy ruch, ale jednocześnie sprawiało im to przyjemność.

Nowy przedmiot od 2025/2026 w polskich szkołach

Na początek konferencji ministra edukacji Barbara Nowacka przypomniała o tym, że od kolejnego roku szkolnego zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma on zastąpić wychowanie do życia w rodzinie.

Ma on obejmować takie tematy jak:

  • Wartości i postawy;
  • Zdrowie fizyczne;
  • Aktywność fizyczna;
  • Odżywianie;
  • Zdrowie psychiczne;
  • Zdrowie społeczne;
  • Dojrzewanie;
  • Zdrowie seksualne;
  • Zdrowie środowiskowe;
  • Internet i profilaktyka uzależnień.

Lekcje mają być w formie prewencyjnej. W klasach I-III w formie nauczania zintegrowanego. W klasach IV-VIII - jako osobny przedmiot. Dodatkowo ma też się pojawić w szkołach ponadpodstawowych.

Feniks Heron Przeworsk stworzyli koledzy by pokazać najmłodszym jak ważny jest sport

Wychowanie fizyczne będzie wyglądać inaczej?

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sportu wielokrotnie zaznaczali, że dzieci coraz mniej się ruszają. Rodzice wielokrotnie zaznaczali, iż jednym z winnych może być forma WF w szkołach. Sztywne oceny, nastawienie tylko na konkretne ćwiczenia bez możliwości rozwijania pasji wśród uczniów. Dlatego ministerstwa podjęły się wspólnego działania, aby zmienić lekcje wychowania fizycznego.

- Młode pokolenie ma potężne deficyty ruchowe. Miejscem, w którym powinniśmy działać jak najmocniej, by młodzież się ruszała, powinna być polska szkoła [...]  Zmieniona zostanie również podstawa programowa do nauki wychowania fizycznego. Przed nami wielka praca, by to, co jest zapisane w programie, było realnie przyciągające i atrakcyjne dla uczniów - powiedziała Barbara Nowacka podczas konferencji w Szczecinie.

Minister sportu Sławomir Nitras zapowiedział wejście programu "Aktywna szkoła". Chcą oni w ten sposób promować sport wśród dzieci. Jednym z przykładów działania są mobilne skocznie narciarskie. Jak zaznaczył podczas konferencji minister sportu, w podstawie programowej WF jest zbyt wiele rzeczy teoretycznych, a nauczyciele sami są pogubieni, co mają robić. 

- Musimy nauczyć dzieci przewrotu w przód, biegania, kozłowania piłką, łapania piłki, rzutu. Nasze dzieci tego nie potrafią. Marzy mi się, żeby ta podstawa była bardzo prosta, by czytelnie mówiła nauczycielom, rodzicom, a w pierwszej kolejności samym zainteresowanym, czyli młodzieży i dzieciom, co oni powinni umieć, czego muszą się nauczyć - powiedział Nitras.

Jedną z osób, która pojawiła się w Fabryce Wody w Szczecinie była Monika Pyrek, polska skoczkini o tyczce.

- Szkoła ma też pokazać, że sport jest fajny. Jeśli nie zadbamy nad ich sprawnością, w późniejszym życiu dotkliwie to odczują. Ponadto ruch może być regulatorem emocji w czasach, kiedy tak dużo jest trudności psychologicznych. WF może zdziałać cuda. Dlatego jest taki ważny - powiedziała Pyrek.

Zmiany mają być nie tylko konsultowane z eksperami z AWF, ale również dziećmi. Jak zaznaczają ministrowie, to pod nich będą robione lekcje wychowania fizycznego.

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!
Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła