Emu w zwierzętarni ZUT - dlaczego muszą ją opuścić?
W połowie lipca 2020 roku zakończyły się pracę nad uczelnianą zwierzętarnią Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. To właśnie tam urodziły się Fauna i Fjuczer, które dołączyły do pokaźnej grupy 11 ptaków. Para emu spędziła w zwierzętarni niestety jedynie 4 miesiące swojego życia:
- Ze względu na uniknięcie kojarzeń krewniaczych, nie mogliśmy ich dołączyć do stada reprodukcyjnego. Nasze maluchy trafiły dziś w dobre ręce. W nowym domu czeka na nie trawiasty wybieg i nowi sąsiedzi - rodzina kangurów - możemy przeczytać w oświadczeniu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Nowy dom Fauny i Fjuczera - ptaki już są w Poznaniu
Na szczęście cała historia zakończyła się happy endem. Ptaki zostały przetransportowane do Poznania w wygodnych skrzyniach, wyłożonych miękką ściółką. Tam już czeka na nich nowy dom w ogrodzie zoologicznym. Wśród nowych udogodnień, czeka na nie m.in. sadzawka, w której będą mogły zażywać kąpieli. O tym jak doszło do adopcji emu przez poznańskie zoo, opowiedział Super Expressowi dr inż. Mateusz Bucław:
- W trakcie prowadzonych rozmów z dyrekcją ogrodu zoologicznego w Poznaniu wyszło, że z chęcią przygarnęliby ptaki do siebie. Gdy tylko nadarzyła się okazja, skontaktowaliśmy się z poznańskim zoo, iż mamy nadmiar emu, którym możemy się podzielić.
Egzotyczne emu - czym się charakteryzują?
Emu to charakterystyczne ptaki lądowe, oryginalnie zamieszkujące terytorium Australii. Dzięki ich charakterystycznemu upierzeniu przypominającemu sierść, łatwo możemy odróżnić je od strusi. Dorosłe emu osiągają długość ciała nawet do 190 cm i ważą w granicach 55 kg. Emu są głównie wegetarianami, pożywiają się owocami oraz trawą, nie odmówią jednak owadów. Już niedługo będziecie mogli zobaczyć Faunę i Fjuczera w poznańskim zoo.
Polecany artykuł: