Kompleks o nazwie Gigafactory Berlin-Brandenburg powstaje w Gruenheide w Brandenburgii. To około 40 km od stolicy Niemiec. Do polskich Słubic jest ok. 65 km, do Gryfina - ok. 150 km, a do Szczecina - 160 km. Grueneheide posiada też bezpośrednie połączenie kolejowe z granicznym Frankfurtem nad Odrą, Tesla może być interesującym miejscem pracy dla osób dojeżdżających z Polski.
Pensje w Gigafactory mają wynosić co najmniej 2700 euro miesięcznie dla niewykwalifikowanych pracowników; wykwalifikowani pracownicy powinni zarabiać od 3500 euro brutto.
Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu
Rozpoczynając inwestycję w Gruenheide, szef Tesli Elon Musk podał rządowi Brandenburgii liczbę 40 tys. miejsc pracy, jakie powinna docelowo, po zwiększeniu produkcji, zapewnić Gigafactory.
"Fabryka z taką liczbą pracowników byłaby w tej samej lidze, co główne zakłady wielkich: Volkswagena, Daimlera, BMW (...) Jak można się było spodziewać, rząd Brandenburgii był podekscytowany i wkrótce potem podał tę liczbę do publicznej wiadomości" - pisze serwis "Business Insider".
Tesla ma 1 tys. pracowników, do lipca potrzebuje 7 tys.
Portal dowiedział się jednak z kręgów rządowych, że "wewnętrznie oczekuje się maksymalnie 12 tys. pracowników - na przestrzeni wielu lat. Do tej pory mówiło się, że w pierwszym etapie rozbudowy fabryki zatrudnionych będzie 12 tys. osób. Liczba ta będzie następnie stopniowo wzrastać. Nie wierzą w to nawet życzliwi członkowie rządu".
Nawet liczba 12 tys. pracowników jest na obecnym poziomie ambitna - zauważa portal. "Za dwa miesiące, od 1 lipca, pierwsza tesla powinna zjechać z linii produkcyjnej w Gruenheide. Do rozpoczęcia produkcji producent samochodów chce obsadzić 7 tys. miejsc. Do tej pory jednak podobno tylko nieco ponad 1 tys. pracowników podpisało umowę z Teslą" - podaje. Zdaniem fachowców zatrudnianie tysięcy wykwalifikowanych pracowników w ciągu dwóch miesięcy jest mało realne.
"Producent samochodów nie będzie w stanie uniknąć odkładania rozpoczęcia produkcji. Jednak Tesla mocno trzyma się daty premiery - na razie" - pisze "Business Insider".
Fabryka Tesli - jak wygląda rekrutacja?
Wszystkie oferty pracy na stronie internetowej Tesli są opisane wyłącznie w języku niemieckim lub angielskim. W zależności od oferowanego stanowiska pojawia się również informacja, że pracownicy muszą płynnie znać jeden lub nawet oba te języki. Ważne jest też miejsce zamieszkania. Według doniesień polskich kandydatów, czas dojazdu do pracy przekraczający dwie godziny jest dla firmy nie do przyjęcia. Mieszkańcy przygranicznych miast, łącznie ze Szczecinem, mieszczą się w tych widełkach.
Ogłoszenia o pracę Tesla - nie tylko do produkcji
Obecnie trwa rekrutacja do kilku działów. Tesla szuka do pracy w takich obszarach jak: akumulator/ogniwa, odlewanie/tłoczenie, budownictwo, zespół napędowy, warsztat blacharski, finanse, ogólne prace montażowe, HR, IT/oprogramowanie, inżynieria produkcji, lakier, zakupy/łańcuch dostaw, logistyka, zarządzanie jakością. Ogłoszenia można znaleźć na specjalnej podstronie.