burza pioruny

i

Autor: pixabay.com IMGW ostrzega przed burzami i upałami na wschodzie Polski.

Pogoda

Ewakuacja obozu harcerskiego z powodu burzy! Bilans nawałnicy nad Polską

2024-07-11 9:18

W środę (10 lipca) z zachodu nadeszły do Polski silne burze, którym towarzyszył ulewne deszcze, porywisty wiatr i lokalne gradobicia. Sytuacja była na tyle niebezpieczna, że ewakuowano obóz harcerski w Drawsku Pomorskim. Uczestnicy ukryli się w pobliskim kościele.

Skutki przejścia burz

Sytuacja pogodowa nad Polską w środowe popołudnie była bardzo niebezpieczna. Ok. godziny 13:00 nad kraj nadciągnęły burze, które niosły ze sobą ulewne deszcze. Miejscami wiatr osiągał prędkość do 80 km/h, pojawiły się mocne gradobicia, a strażacy interweniowali do powalonych drzew, które blokowały drogi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegało od rana przed trudnymi warunkami meteorologicznymi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 3. (najwyższy) stopień zagrożenia burzowego dla kilku województw, w tym dla całego województwa zachodniopomorskiego. W niektórych regionach wystąpiły zalania i podtopienia budynków, a strażacy nadal odnotowują dziesiątki interwencji. Skutki nawałnic głównie dotknęły regionalne drogi, ale i miejskie trakcje tramwajowe. W całym regionie odnotowywano zgłoszenia napływające do straży pożarnej w związku z przejściem gwałtownych burz.

Odpowiednie okna to ochrona domu przed wiatrem i niepogodą

Ewakuacja obozu harcerskiego

Ucierpiał również region Drawska Pomorskiego i jego okolice. Nad jeziorem Niewlino (gmina Czaplinek) trwał obóz harcerski, który musiał być ewakuowany ze względu na niebezpieczną sytuację związaną z burzą oraz porywistym wiatrem. 61 harcerzy i ich 10 opiekunów ukryło się na czas niekorzystnych warunków pogodowych w kościele i świetlicy wiejskiej w miejscowości Ostroróg.

W związku z alertem pogodowym na miejsce harcerskiego obozowiska udał się leśniczy i wspólnie z komendantem obozu podjęli decyzję, że trzeba przenieść się w bezpieczniejsze miejsce. Ewakuowało się 61 harcerzy i 10 opiekunów" - mówił w rozmowie z PAP st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

Działania miały charakter profilaktyczny i zapobiegły wypadkom jakie niewątpliwie mogły się wydarzyć w czasie burz na terenie jeziora. Część osób została ewakuowana pieszo do oddalonej o 3 km miejscowości Ostroróg, reszta udała się na miejsce busami PSP. Alerty pogodowe obowiązywały od godziny 14:00 do godziny 22:00, czyli przez większość środowego popołudnia.

Tak wyglądały skutki nawałnicy w Szczecinie: