Powódź 2024

Donald Tusk w sztabie kryzysowym w Szczecinie. "Chcemy być przygotowani"

2024-09-20 15:14

Premier Polski, Donald Tusk wziął udział w posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego w Szczecinie. Spotkanie odbyło się w ramach omówienia najnowszych prognoz i podsumowania działań dotyczących zbliżającej się fali kulminacyjnej na Odrze.

Sztab kryzysowy z udziałem Donalda Tuska

20 września zebrał się wojewódzki sztab kryzysowy omawiający dotychczasowe działania i prognozy związane z falą kulminacyjną na Odrze, zmierzającą do województwa zachodniopomorskiego z południa. Podane zostały najnowsze odczyty punktów pomiarowych rzeki. W niektórych obszarach stan rzeki zbliża się do poziomu ostrzegawczego, na razie nic nie wskazuje na to żeby przekroczone zostały stany alarmowe.

Bardzo doceniamy to, że nie zasypujecie gruszek w popiele. Jesteście przygotowani na każdy scenariusz, chociaż na szczęście nic nie wskazuje na to, by miał być to scenariusz czarny. Natomiast nauczeni doświadczeniem z ostatnich lat i ostatnich dni chcemy być rzeczywiście skoncentrowani i przygotowani w taki sposób, by nie zmarnować choćby najmniejszej szansy na uchronienie ludności i dobytku przed wodą - mówił podczas posiedzenia premier Polski, Donald Tusk.

Prognozy wiatru i pogody są bardzo korzystne. Fala powinna przepłynąć przez województwo zachodniopomorskie spokojnie.

Pakowanie darów dla powodzian w Sosnowcu #pomagamyRazem

Zakaz wejścia na wały przeciwpowodziowe

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego podano ponadto najnowsze obostrzenia związane z wałami przeciwpowodziowymi. Oprócz ciągłego ich monitorowania obowiązuje całkowity zakaz wejścia na wały. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa i troską o ich stan techniczny.

18 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z pracownikami Wód Polskich jest na wałach. Sprawdzają czy wszystkie wały są w dobrym stanie, czy nie ma żeremi i czy nie ma przepustów. Nasz największy problem to długo utrzymująca się fala, która jest projektowana 4 do 6 dni. To jest największe niebezpieczeństwo - mówił na posiedzeniu wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski.

Przedstawiona została także mapa regionu, z omówieniem najważniejszych miejsc, w których podjęte zostaną działania przeciwdziałające fali kulminacyjnej. Dyrektor Wód Polskich w Szczecinie, Michał Durka, przedstawiał poszczególne miasta, przez które przepływa Odra w województwie zachodniopomorskim. Z jego słów wynika, że wszelkie miejscowości są dobrze zabezpieczone.

Droga wodna została zamknięta, całe oznakowanie nawigacyjne zostało zdjęte - podsumował dyrektor Wód Polskich w Szczecinie, Michał Durka.

Czy województwo zachodniopomorskie jest bezpieczne?

Z posiedzenia sztabu kryzysowego w Szczecinie wynika jedno - jesteśmy przygotowani i bezpieczni. Wszelkie przelania czy podtopienia mogą wystąpić lokalnie, ale będą one ograniczone, ze względu na dobre zabezpieczenia wałów i działania służb.

Posiadamy mapy, które wskazują punkty newralgiczne i są one przez nas rozpoznane. Na dzień dzisiejszy odnotowaliśmy na terenie województwa zachodniopomorskiego 13 zdarzeń, na terenie 5 powiatów, które są rozłożone wzdłuż Odry. W działaniach tych uczestniczyło 106 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Były to głównie działania związane z umacnianiem wałów i uszczelnianiem miejsc w wałach, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu - mówił st. bryg. Mirosław Pender z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Sytuacja jest dynamiczna. Służby proszą o śledzenie komunikatów IMGW, stosowanie się do alertów i ostrzeżeń a także podejmowanie bezpiecznych działań.

Zbiórka Radia ESKA Szczecin została przekazana do transportu: