Parki Narodowe

Czy ten szczeciński las zyska miano parku narodowego? Dobrze go znacie!

2024-01-09 16:03

Idea utworzenia w szczecińskiej Puszczy Bukowej parku narodowego sięga lat 70. XX wieku. Niestety do tej pory nie udało się zrealizować tego pomysłu. Temat powrócił wraz z najnowszym raportem Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, który proponuje utworzenie nowych parków narodowych na terenie Zachodniopomorskiego.

Dawne plany stworzenia parku narodowego w Szczecinie

Pomysł stworzenia parku narodowego na terenie Puszczy Bukowej po raz pierwszy pojawił się już w latach 70. XX wieku:

- Idea utworzenia w Puszczy Bukowej pod Szczecinem parku narodowego sięga co najmniej 1973 roku, kiedy to Państwowa Rada Ochrony Przyrody zatwierdziła projekt wysunięty przez Komitet Ochrony Przyrody i jej Zasobów Polskiej Akademii Nauk (...) Taki sam postulat zawarty został w 1977 roku w uchwale X Zjazdu Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego w Szczecinie. Idea parku narodowego była również promowana w lokalnej prasie. Autorzy tej publikacji prezentują Puszczę Bukową jako „najwspanialszy fragment przyrody nie tylko na Pomorzu, ale również w skali całego kraju” - czytamy w raporcie

Twórcy raportu zaznaczają, że mimo stosunkowo niewielkiego obszaru, na którym znajduje się Puszcza Bukowa, to posiada ona niezwykły potencjał do rozwinięcia pięknych lasów liściastych. Z waloryzacji przyrodniczych przeprowadzonych w latach 90. XX wieku, wynikało, że Puszcza Bukowa może przejawiać w tym kontekście większy potencjał nawet od Puszczy Białowieskiej!

Jak mogłyby wyglądać granice nowego parku narodowego w Szczecinie?

Jak wyjaśniają twórcy raportu, umieszczenie nowego parku narodowego w odpowiednich ramach terytorialnych nie byłoby trudne:

- Granice Szczecińskiego Parku Narodowego mogłyby się opierać w większości o granice istniejących form ochrony przyrody. W wyniku analizy przeprowadzono granicę częściowo po granicy Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, a częściowo po granicy obszaru Natura 2000 PLH 320020 „Wzgórza Bukowe". Północna granica została oparta o autostradę A6 i drogę ekspresową nr 10 - czytamy w raporcie

W obszarze nowego parku narodowego znaleźć miałyby się m.in. zespół przyrodniczo krajobrazowy„Jezieżyce”, a także użytek ekologiczny „Zgniły Grzyb”. Oprócz tego do parku włączone zostałyby jeziora: Biniowskie, Glinna Wielka i Glinna Wąska.

Poniżej znajdziecie mapę proponowanego parku narodowego w Puszczy Bukowej przez twórców raportu.

Park narodowy Szczecin

i

Autor: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze Proponowana mapa parku narodowego na terenie Puszczy Bukowej w Szczecinie