Dziecko przed TV

i

Autor: Unsplash

z życia

Czy telewizja wywołuje agresję wśród dzieci? Zaskakujące wyniki badań

2025-01-23 8:00

Często jadąc komunikacją miejską czy "w gościach" można zauważyć, że coraz mniejsze dzieci oglądają bajki czy to zwykłą telewizję. Wielu rodziców nie widzi w tym nic złego, bo faktycznie - w niektórych przypadkach jest to niegroźne. Jak się okazało, naukowcy z Kanady sprawdzili, czy faktycznie telewizja wywołuje agresję wśród dzieci.

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:

Naukowcy badali, czy telewizja wywołuje agresję wśród dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) postanowili sprawdzić, czy długoterminowa ekspozycja na przemoc w telewizji, wpływa na antyspołeczne zachowania w życiu nastoletnim. W końcu coraz częściej rodzice pozwalają swoim małym dzieciom oglądać różne bajki, czasami nawet tego nie kontrolując.

- Chociaż wcześniejsze dowody wskazywały na natychmiastowy wpływ naśladowania i nagradzania przemocy na agresywne zachowania u czteroletnich dzieci, niewiele badań dotyczyło długoterminowego ryzyka związanego z zachowaniami antyspołecznymi. Zbadaliśmy takie ryzyko w okresie średniego wieku dojrzewania - wyjaśniła prof. Linda Pagani, autorka publikacji, która ukazała się w piśmie "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Jak dodaje naukowczyni, idealnym rozwiązaniem byłoby zbadania dzieci z klasy średniej, ponieważ w teorii mają najmniejsze szanse na angażowanie się we wszelaką agresję i szkodliwe zachowania.

Prof. Pagani i jej zespół przeanalizowali dane dotyczące 963 dziewcząt i 982 chłopców urodzonych w latach 1997-1998, uczestniczących w Quebec Longitudinal Study of Child Development.

Rodzice zgłaszali częstotliwość ekspozycji ich dzieci na treści pełne przemocy w telewizji, gdy miały 3,5 oraz 4,5 roku. Następnie chłopcy i dziewczęta sami informowali o różnych aspektach ewentualnych, własnych antyspołecznych zachowań w wieku 15 lat.

13-miesięczny chłopczyk padł ofiarą przemocy?

Komu najbardziej szkodzi przemoc w telewizji?

Przemoc na ekranie została zdefiniowana jako "charakteryzuje się agresją fizyczną, werbalną oraz relacyjną, przedstawiając sytuacje, które celowo próbują wyrządzić krzywdę innym lub faktycznie to robią".

Naukowcy podkreślają od początku, że dzieci przyciągają dynamiczne sceny, pełne przemocy. Jak ukazują je jeszcze atrakcyjne postacie i superbohaterowie, którzy są nagradzani ze swoje dobre zachowanie sprawia, iż maluchy częściej sięgają po takie treści.

Jak udowodnili naukowcy z Kanady, przemoc w telewizji najbardziej szkodziła chłopcom. W wieku 15 lat, przedszkolna ekspozycja na nią miała u chłopców związek z późniejszymi antyspołecznymi zachowaniami. Mowa o takich zjawiskach, jak uderzanie lub bicie innych osób w celu uzyskania czegoś czy kradzież z jakiegoś powodu lub bez niego. Pojawiały się także groźby, obelgi oraz zaangażowanie w bójki gangów, nawet użycie broni.

- Nasze badanie dostarcza przekonujących dowodów na to, że wczesna ekspozycja na przemoc w mediach - oglądana w okresie dzieciństwa, może mieć poważne, długotrwałe konsekwencje, szczególnie u chłopców. Podkreśla to pilną potrzebę działań z zakresu zdrowia publicznego, w tym kampanii informacyjnych skierowanych do rodziców i społeczności, które pomogą w uświadomieniu o długoterminowych ryzykach oraz umożliwią podejmowanie świadomych wyborów dotyczących ekspozycji małych dzieci na treści wideo - powiedziała profesor Pagani.

Jak dodają kanadyjscy naukowcy, od małego zarówno rodzina jak i całe społeczeństwo powinno dbać o to, co oglądają ich małe dzieci oraz unikać ich ekspozycji na przemoc w telewizji.

Nietypowe imiona dzieci gwiazd

QUIZ. Dobranocki w czasach PRL-u. To były niezapomniane bajki!
Pytanie 1 z 10
Jak miał na imię syn Rumcajsa?