Kobiety

i

Autor: CANVA

znaczenie imion

Czy Paula i Paulina to takie same imię? Czy Paula jest skrótem od imienia Paulina?

2023-11-16 12:21

Paulina i Paula to nie są bardzo popularne imiona. W wielu przypadkach na Pauliny woła się Paula i przyjęło się, że to powiązane ze sobą imiona. Jak się okazuje, prawda jest całkowicie inna. Czy Paula i Paulina to różne imiona? Wyjaśniamy

Pochodzenie imienia Paula

Zacznijmy od samych podstaw, czyli jak powstało imię Paula. Pochodzi ono z łaciny i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Paulus, czyli Paweł. W dosłownym tłumaczeniu „drobna, mała”.

Osoby o tym imieniu są niezwykle towarzyskie i komunikatywne, ale jednocześnie wrażliwe. Ubierają się niezwykle oryginalnie, zgodnie ze swoimi poglądami, a nie modą. Paule lubią być w centrum uwagi, ale to jednocześnie bardzo zdolne i pracowite osoby. Wszelkie efekty braku perfekcji przygnębiają te osoby.

Imieniny Pauli:

  • 26 stycznia,
  • 11 czerwca.

Pochodzenie imienia Paulina

Paulina jest również żeńskim odpowiednikiem imienia Paweł. Według historyków Paula powstała jako pierwsza, a Paulina miała być „zmiękczeniem” twardego podstawowego imienia. Inna etymologia wskazuje pochodzenia imienia od męskiego „Paulin”.

Co ciekawe, Pauliny są całkowicie inne niż z Paule. Według językoznawców i astrologów, Pauliny są zazwyczaj bardzo spokojne i grzeczne. Kochają porządek oraz spokój. Nie lubią być w centrum uwagi, wręcz przeciwnie. Ważniejsza jest dla nich cisza, niż hałas.

Imieniny Pauliny:

  • 2 grudnia,
  • 26 maja,
  • 6 czerwca,
  • 22 czerwca,
  • 10 października.
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 11 Borderline

Czy Paula i Paulina to takie samo imię?

Rada Języka Polskie otrzymała pytanie, czy Paula i Paulina to takie samo imię. Całą sprawę rozwiązał profesor Walery Pisarek.

- Paulina i Paula to dwa różne imiona. Paulina jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Paulin. Natomiast Paula (czyli po łacinie ‘mała’) może być traktowana jako żeński odpowiednik imienia Paweł. Tak przedstawiane są Paulina i Paula w większości znanych mi nie tylko polskich słowników opracowanych przez językoznawców lub z ich udziałem. O imieniu Paula pisał m.in. prof. Józef Bubak, że w średniowiecznych źródłach polskich było poświadczone już w XIII wieku, „później nieużywane, w ostatnich latach pojawiło się znów w Polsce, zapewne pod wpływem niemieckim (niem. Paula)”. A więc formalnie nie ma – moim zdaniem – żadnych przeszkód, by imię Paula nadać w Polsce dziecku czy osobie płci żeńskiej – napisał prof. Walery Pisarek w 2009 roku.

Nosisz takie imię? Masz ogromne szczęście. Osoby o tych imionach są najbardziej inteligentne!