Spis treści
- Aleksander Doba - początki kariery
- Aleksander Doba - osiągnięcia. Nie tylko Atlantyk
- Aleksander Doba - "Podróżnik Roku 2015”
- Aleksander Doba - rodzina
Przyczyna śmierci Aleksandra Doby nie jest jeszcze znana.
- Po zdobyciu wierzchołka, przed zrobieniem pamiątkowego zdjęcia, poprosił o dwie minuty przerwy. W tym momencie stracił przytomność. Próba przywrócenia akcji serca nie przyniosła skutku - poinformował Radio Eska Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników "Soliści" i organizator wyprawy na Kilimandżaro.
Jak dodał, ciało Aleksandra Doby ze szczytu znieśli lokalni przewodnicy. Przetransportowano je do pobliskiego szpitala, gdzie trwa ustalanie przyczyny śmierci podróżnika.
Podróżnik zmarł 22 lutego, ale informacja pojawiła się dopiero dzień później na oficjalnym profilu facebookowym kajakarza i podróżnika.
"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki" - napisano na oficjalnym profilu facebookowym Aleksandra Doby.
Sam wolał o sobie mówić Olo i po każdej kolejnej wyprawie powtarzał, że na prawdziwą emeryturę ma jeszcze czas. - Odkąd jestem formalnie emerytem to mam całe mnóstwo zajęć i planów - mówił kiedyś w rozmowie z Radiem Eska.
Ostatni wpis na profilu Doby z zapowiedzią poświęconego mu filmu "Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie" pojawił się 15 lutego. "Ja już powinienem być w Afryce, w Tanzanii. Mam zamiar wejść na Kilimandżaro. Przyjemnego oglądania" – napisał kajakarz.
Aleksander Doba - początki kariery
Turystykę kajakową zaczął uprawiać w 1980 r. W 1989 r. przepłynął Polskę "po przekątnej" – z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując 1189 km. Wśród jego osiągnięć jest też samotne przepłynięcie Bałtyku "z Polic do Polic" w 80 dni, bez zawijania do zatok na dystansie 4227 km.
Aleksander Doba - osiągnięcia. Nie tylko Atlantyk
Aleksander Doba trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Po raz pierwszy emerytowany inżynier mechanik z Polic wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku "Olo", zbudowanym w stoczni Andrzeja Armińskiego. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. W czasie I Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej przebył ocean w najwęższym miejscu.
5 października 2013 r. wyruszył z Lizbony, aby tym razem przepłynąć Atlantyk w jego najszerszej części. 19 kwietnia 2014 r. postawił nogę na lądzie w New Smyrna Beach na Florydzie. Na oceanie spędził 167 dni, pokonał trasę długości 12 427 km w dwóch etapach - niekorzystny wiatr na zachodnim Atlantyku wymusił zawinięcie na Bermudy.
3 września 2017 r. w Le Conquet we Francji zakończył trzecią podróż przez Atlantyk, którą rozpoczął 16 maja w Nowym Jorku, płynąc tym razem w drugą stronę – z Ameryki do Europy.
Aleksander Doba - "Podróżnik Roku 2015”
Doba po głosowaniu na stronie internetowej "National Geographic" otrzymał tytuł "Podróżnika Roku 2015". Podróżnik latał też na szybowcach i skakał ze spadochronem. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
W wyborach samorządowych w 2014 r. kandydował do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z listy Bezpartyjnych Pomorze Zachodnie, jednak nie uzyskał mandatu. Był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w 2015 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. otrzymał 9217 głosów i uzyskał mandat radnego wojewódzkiego z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy, jednak zrezygnował z niego tuż po wyborach.
Aleksander Doba - rodzina
Podróżnik urodził się 9 września 1946 r. Do 1975 mieszkał w Swarzędzu koło Poznania. Ukończył Politechnikę Poznańską, a w 1975 roku osiedlił się z rodziną w Policach. Miał żonę, Gabrielę oraz dwóch synów – Bartłomieja i Czesława.