1 sierpnia zawyją syreny. Z jakiej okazji i o której godzinie usłyszymy ten dźwięk?

i

Autor: Canva

Z życia miasta

1 sierpnia zawyją syreny. Z jakiej okazji i o której godzinie usłyszymy ten dźwięk?

2024-07-30 12:10

Jak co roku, 1 sierpnia na terenach polskich miast zawyją syreny alarmowe w celu uczczenia pamięci żołnierzy biorących udział w Powstaniu Warszawskim. W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica wydarzenia, które na zawsze zapisało się w historii Polski.

1 sierpnia zawyją syreny

Co roku w pierwszy dzień sierpnia w polskich miastach rozbrzmiewają dźwięki syren alarmowych, oddających hołd jednemu z najważniejszych wydarzeń dla Polski podczas drugiej wojny światowej. Powstanie Warszawskie odcisnęło swoje piętno na życiach wielu warszawiaków i było bardzo ważnym sprzeciwem wobec niemieckiego ucisku. Dziś, po latach, wspominamy bohaterów tamtych lat. Coroczny hołd rozbrzmiewa więc o godzinie 17:00, czyli w tzw. Godzinę W. Czas ten został wybrany nie bez powodu, gdyż to właśnie wtedy żołnierze Armii Krajowej rozpoczęli swoje działania przeciwko Niemcom. Podczas minutowego sygnału można spodziewać się symbolicznego powstania ze strony przechodniów lub kierowców, które odbywa się co roku z tejże okazji.

Jerzy Mindziukiewicz wspomina Powstanie Warszawskie: "Musieliśmy za szybko dorosnąć"

80. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było bezprecedensowe w historii Polski. Osiągnęło status największego powstania zbrojnego ludności cywilnej i wojskowej podczas całej drugiej wojny światowej. Trwające od 1 sierpnia do 3 października, walki na ulicach Warszawy zaangażowały ponad 50 tysięcy osób po stronie polskiej. Akcję organizowały oddziały Armii Krajowej wraz z porozumieniem struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Rezultatem walk była, niestety, porażka polskich oddziałów, ale męstwo i odwaga sprzeciwu pozostały w sercach Polaków na długo. Dziś, po 80 latach od tego wydarzenia, w całej Polsce oddawany jest hołd ofiarom i żołnierzom, którzy poświęcając się, walczyli o wolność nie tylko stolicy naszego kraju, ale i całego państwa.

Tak wyglądały obchody wybuchu drugiej wojny światowej w Stargardzie: